سرنوشت «جنگ اُحد» در انتظار ماست اگر ...

06:45 - 1394/05/08

چکیده: سست‌عنصری و دنیاطلبیِ گروهی که مأمور به حفاظت از «تنگه‌ی احد» بودند موجب شد تا سرنوشت جنگ، به‌کلی تغییر کند و پیروزی بدست‌آمده برای مسلمانان به شکستی سخت، تبدیل شود.

جنگ احد

ریشه‌یابی حوادث گوناگون، راه عاقلانه‌ای است برای اینکه در اتفاقات مشابه، صدمه نبینیم و از یک سوراخ، دوبار گزیده نشویم. هر فرد و گروهی اگر بدنبال دستیابی به اهداف خود است حتما باید به آسیب‌ها و لغزش‌های مسیر هم آگاه باشد؛ در غیر اینصورت، صدمه‌دیدن و شکست‌خوردن، غیرقابل اجتناب خواهد بود.
از فاجعه‌ی شکست مسلمانان در «جنگ احد» اگرچه بیش از 14قرن می‌گذرد اما تلخی و تاسفِ آن، هنوز از وجود مسلمین، رخت بر نبسته است. سست‌عنصری و دنیاطلبیِ گروهی که مأمور به حفاظت از «تنگه‌ی احد» بودند موجب شد تا سرنوشت جنگ، به‌کلی تغییر کند و پیروزی بدست‌آمده برای مسلمانان به شکستی سخت، تبدیل شود. شکستی که هم دشمن کافر را -که پس از مغلوب‌شدن در جنگ بدر، ضعیف و ناامید شده بود- دوباره امیدوار کرد، هم به وجود مبارک پیامبر خدا و حضرت امیر (صلوات‌الله‌علیهما و آلهما) رنج‌ها و زخم‌های زیادی تحمیل کرد و هم موجب از دست رفتنِ جان‌های پاک و شخصیت‌های کم‌نظیری مثل حمزه‌ی سیدالشهدا (علیه‌السلام) شد.
همه‌ی این فجایع تکان‌دهنده، ریشه در یک حقیقت دارد. «قرآن درباره‌ی همین‌ها می‌گوید: "انّ الّذین تولّوا منکم یوم التقی الجمعان انّما استزلّهم الشّیطان ببعض ما کسبوا" [آل‌عمران/155] حاصل ترجمه این است: آن کسانی که شما دیدید روز جنگ احد آن‌جور به دشمن پشت کردند و فاجعه درست کردند و موجب شهادت حمزه‌ی سیدالشهدا و بزرگانی از اصحاب شدند - انّما استزلّهم الشّیطان ببعض ما کسبوا - لغزشِ آنها را شیطان از ناحیه‌ی آنچه که قبلها انجام داده بودند، زمینه‌سازی کرد؛ یعنی گناهانشان.»[1] این آیه به ما می‌گوید که گناه و معصیت، بالاخره یک‌جایی نکبت و اثر شوم خود را برملا خواهد کرد و رسوایی و شکستی را رقم خواهد زد.
همه‌ی ما و بخصوص مسئولان رده‌های گوناگون باید بدانیم که امروز هم اگر بخاطر کسب منافع دنیوی، به دنبال «پشت‌کردن به دشمن» در میدان کارزار و نبرد باشیم، همان سرنوشت تلخ «جنگ احد» در انتظار ما خواهد بود؛ یعنی هم دشمن ناامید، پس از 37سال امیدوار خواهد شد، هم «ولیّ‌ زمان» آسیب و صدمه خواهد دید و هم «حمزه‌ها» به شهادت رسیده و از دست این ملت، خواهند رفت.

پی‌نوشت:
[1] امام خامنه‌ای، 31 مرداد 1389

نظرات

تصویر حرف تو
نویسنده حرف تو در

سلام، با تشکر از شما

"سرنوشت «جنگ اُحد» در انتظار ماست اگر .."

با آدرس:http://www.harfeto.ir/?q=node/44503

در سایت "حرف تو" انتشار یافت.

چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

هدیه سایت حرف تو به شما: امام خامنه ای: اگر کساني براي حفظ جانشان يا شغل وپول و مقامشان ويا محبت نزديکانشان راه خدا را ترک کنند وآنجا که بايد حق بگويند، نگويند، آن وقت حسين بن علي ها به مسلخ کربلا کشيده خواهند شد...

یا علی

تصویر درسیاهکل
نویسنده درسیاهکل در

باسلام.مطلب شما در سایت خبری درسیاهکل منتشر شد ممنون

تصویر ناشناس
نویسنده ناشناس در

جالب بود

تصویر قلم بانو
نویسنده قلم بانو در

سلام...
امیدوارم احد تکرار نشود... همین.

تصویر اشنای نزدیک
نویسنده اشنای نزدیک در

ممنون از تذکرتون
یاحق

تصویر مشتاقي نيا
نویسنده مشتاقي نيا در

امان از جاذبه هاي مادي و ضعف ايمان مدعيان

تصویر محمداسماعیل کردابادی
نویسنده محمداسماعیل کرد... در

خیلی ممنون بابت همه چی لطفا لینک سايتمو بزارین تو سایتتون ممنونم

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.