روزه سنت چیست؟

01:19 - 1394/03/22

چکیده: یکی از روزه‌هایی که مستحب است و بسیار هم سفارش شده است روزه سنت می‌باشد.

روزه سنت

روزه یکی از اعمالی است که غیر از موارد وجوبش در بسیاری از ایام سال سفارش شده است. و حقیقتا هم دارای آثار معنوی بسیاری می‌باشد.
یکی از روزه‌هایی که مستحب است و بسیار هم سفارش شده است روزه سنت می‌باشد. ابتدا سنت رو تعریف می‌کنیم: به حرکات و اعمال و رفتار پیامبر رحمت حضرت محمد صلی الله علیه و آله سنت گفته می‌شود. پیامبر ما عابدترین و زاهدترین شخص از ابتدا خلقت تا ابد هست. روزه داری پیامبر اکرم بر اساس روایات حالت‌های متفاوتی داشته است. در روایتی آمده است که: پیامبر آنقدر روزه می‌گرفتند که می‌گفتند: اصلا افطار نمی‌کند، و آنقدر افطار می‌کردند که می‌گفتند روزه نمی‌گیرد، سپس حضرت( روش را تغییر دادند) یک روز را روزه می‌گرفتند و یک روز را افطار می‌کردند،... تا اینکه حضرت ( بعد از مدتی باز روش را تغییر دادند و) در انتها سه روز را در ماه روزه می‌گرفتند: پنج‌شنبه اول ماه، چهارشنبه وسط ماه و پنج‌شنبه آخر ماه.[1]
به آخرین روش پیامبر در روزه گرفتن صوم السنه یا روزه سنت(روزه روزهای پنج شنبه دهه اوّل و آخر و چهارشنبه دهه وسط ماه است. روزه این سه روز) گفته می‌شود. بر اساس روایات این روزه‌های مستحبی ثواب روز گرفتن روزگار را دارد. یعنی کسی که که موفق بشود این سه روز را در ماه روزه بگیرد، گویا همه روزها را روزه‌دار است.
یک روایات در این زمینه وجود دارد که حالت داستان‌گونه است و بسیار زیباست که در این جایگاه متذکر می‌شویم:
حضرت صادق عليه السّلام فرمود: «روزى پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم به اصحاب خود فرمود: كدام يك از شما تمام مدت عمر خود را روزه مي داريد و كدام يك تمام شب ها را زنده دارى مي نمائيد؟ سلمان فارسى عرض كرد: اى رسول خدا !من پيوسته روزها را روزه مي دارم و شب ها را به عبادت و زنده دارى مشغول هستم و هر روز يك قرآن ختم مي كنم.
بعضى از اصحاب از سخنان سلمان در غضب شدند و گفتند: اى رسول خدا! اين مرد فارسى مى‏خواهد بر ما عرب ها فخر و مباهات كند. دروغ مي گويد. ما بسيارى از روزها را ديديم روزه دار نيست و شب ها مي خوابد.
پيغمبر اكرم فرمود: چه مي گوئيد ، سلمان مانند لقمان حكيم است. از او سؤال كنيد تا جواب بدهد. آن وقت سلمان گفت : در هر ماه سه روز روزه مي دارم و خداوند مي فرمايد: مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها[2] هر كس عمل نيكى به جا آورد، ده برابر خداوند پاداش به او مرحمت مى- كند . ماه شعبان را به ماه رمضان متصل مي كنم به اين كيفيت تمام روزها را روزه مي دارم و پيغمبر اكرم فرمود: هر كس با طهارت بخوابد ،مانند آن است كه شب زنده دارى نموده، شب ها با وضو مى‏خوابم و هر روز سه مرتبه سوره اخلاص مي خوانم.
صحابه چون اين سخنان را از سلمان شنيدند، گويا سنگى به دهانش انداخته اند ، شرمسار شدند و ديگر سخنى نگفتند».[3]

پی‌نوشت:

[1] بحارالانوار ج 94 ص 100 ح 23
[2] انعام (6) آیه 160 .
[3]تفسير جامع‏، بروجردى، انتشارات صدر، تهران‏، 1366 ش‏، چاپ ششم‏ به نقل از مرکز ملی پاسخگویی

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 175