اعتدال در زندگی پیامبر(صلی الله وآله وسلم)

22:32 - 1393/11/22
چکیده:دین اسلام بر پایه ی اعتدال و میانه روی بنا شده است.سیره پیامبر اکرم(صلی الله وآله وسلم) نیز بر میانه روی بوده است. امیرالمومنین(علیه السلام ) درباره روش زندگی آن حضرت می فرماید:روش پیامبراکرم(صلی الله وآله وسلم) بر میانه روی بوده است.
اللهم صل علی محمد و ال محمد

رهروان ولایت ـداستان: سلمان  فارسی از یاران پیامبر اکرم (صلی الله وآله وسلم)  بود. او در محضر آن  حضرت، دین اسلام  را  چنان که  باید، شناخته بود و  یک مبلغ کامل برای اسلام به شمار می آمد.

روزی شنید«زیدبن صوحان»  زن و زندگی را رها کرده، شبها را  به عبادت و بیداری می گذراند و  روزها، روزه می گیرد.

پس به خانه زید رفت، از همسرش احوال شوهرش را پرسید. زن گفت: او  اکنون در خانه نیست. سلمان به همسر زید سفارش کرد که غذایی خوشمزه آماده سازد و  بهترین و زیباترین لباس خودرا بپوشد و در پی شوهرش بفرستد تا بیاید.

زن به گفته سلمان رفتار کرد. چون زید به  خانه آمد و  غذا حاضرشد، سلمان  به  زید گفت:بیا غذا بخور.

زید گفت:من  روزه  هستم.

سلمان  گفت:غذا  بخور که این غذا ضرری به دین  تو نمی زند. مگر نمی دانی که بدنت  بر تو حقی دارد  و  باید به آن استراحت بدهی  و  همسرت نیز،بر تو حقی دارد؟غذا  بخور.

و بدین گونه زید با راهنمایی سلمان از خواب غفلت بیدار شد و از روش نادرست خود در زندگی دست کشید و راه اعتدال در پیش گرفت.

نتیجه آن که اسلام  اجازه  نمی دهد  که  مسلمانان، همسر  و  فرزندان  خویش  را ترک  گویند،خوردن  غذا های پاک  و پاکیزه را بر خود حرام  کنند و از انتخاب همسر و  آمیزش جنسی خودداری نمایند  و  به نام عبادت  و  ریاضت،غریزه های  طبیعی خویش را نادیده  بگیرند. هر  مسلمانی  وظیفه دارد در امور  دینی و دنیوی از حد اعتدال  قدم بیرون  ننهد و از افراط و تفریط  بپرهیزد.

 

پی نوشت ها:

برگفته از نهج البلاغه ، خطبه 94

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.