شرط باکره بودن دختر در عقد

00:54 - 1393/10/11
چکیده: حیا و عفت در میان جوانان ما در سالهای اخیر بشدت سیر نزولی داشته است و رابطه با نامحرم دیگر زشتی و قباحتی برای بعضی از افراد جوان جامعه ما ندارد، همچنین رفتارهای پرخطر متاسفانه در جامعه رشد داشته است و حتی گاهی سبب شده است که تعدادی از دختران از حالت دوشیزه‌گی خارج شوند و دیگر باکره محسوب نشوند.
حیا

رهروان ولایت ـ حیا و عفت در میان جوانان ما در سالهای اخیر بشدت سیر نزولی داشته است و رابطه با نامحرم دیگر زشتی و قباحتی برای بعضی از افراد جوان جامعه ما ندارد، همچنین رفتارهای پرخطر متاسفانه در جامعه رشد داشته است و حتی گاهی سبب شده است که تعدادی از دختران از حالت دوشیزه‌گی خارج شوند و دیگر باکره محسوب نشوند.
یکی از حقوق مرد برای انتخاب همسر این است که همسری انتخاب کند که سابقه امور جنسی نداشته باشد و قبل از ازدواج از عفاف لازم برخوردار بوده باشد. لذا مرد می تواند در عقد شرط کند که زن باکره باشد و اگر بعد از عقد معلوم شود که زن باکره نبوده است حق بر هم زدن عقد را دارد.[1] البته باید مراقب باشد که خدای ناکرده به آن زن تهمت نزند زیرا که دلایل زیادی برای ازاله بکارت وجود دارد مثل ورزش‌های سخت برای دختران و....
همچنین بحث ترمیم بکارت نیز وجود دارد که برفرض این عمل باز هم دختر غیر‌باکره حساب می‌شود و اگر مرد متوجه شود باز هم حق برهم زدن عقد را دارد.

پی‌نوشت:
[1] مسأله 2444 رساله مراجع معظم تقلید

نظرات

تصویر dokhtar1364

فرمایش شما درست.
ولی دخترها باید از کجا متوجه بشن که مرد قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته یا نه؟
چرا باکره بودن رو فقط برای دخترا می خواهید؟

تصویر modather
نویسنده modather در

با عرض سلام
قبل از ازدواج اینکه هر کدام از زن و مرد رابطه جنسی چه از حلال یا حرام داشته اند به طرف مقابل ربطی ندارد بلکه در جمله حقوق خدا قرار میگیرد که بر فرض انجام دادن حرام العیاذ بالله باید توبه بکنند و از خدا طلب مغفرت کنند اما بعد از ازدواج اینگونه نیست و زن و مرد در قبال همدیگر تعهداتی دارند و باید پاک زندگی کنند البته خوشا بسعادت آن زن و مردی که هیچگاه حرامی را تجربه نکردند تا حلال برای انها مهیا شد.
بعد از بیان این مقدمه باید گفت که راه متعارفی برای اینکه دانسته شود یک پسر قبل از ازدواج ایا رابطه جنسی داشته است یا نه وجود ندارد مگر اینکه یک دختر با تحقیق از وضعیت ایمانی یک پسر به این حالت یقین برسد که این مقدار از تحقیق هم غیرضروری است و مهم ان است که پسر انسانی مقید به دین و مذهب باشد و یقینا اگر دختری در جلسات خواستگاری این مطالب رو مطرح کنه یقینا مورد سوظن طرف مقابل قرار میگیره
اما چرا فقط باکره بودن دخترا مطرح میشه: اسلام عفت و خویشتنداری را برای پسر و دختر هر دو میخواهد اما با نگاهی به اهمیت تاثیر مادر در تکامل روحانی مشخص میشود که وجود مادر یک اصل و ریشه برای هر انسانی است و پاک بودن رحم او از الودگی ها سبب می شود تا ذره ذره وجود یک انسان از چشمه ای زلال سیراب شود و رشد کند. شرط بکارت یک حق است که مرد بتواند دختری را برای زندگی برگزیند که قبل از او طعم هیچ مرد دیگری را نچشیده باشد و نسل خودش را به سبب او منتشر کند.

تصویر dokhtar1364

من هم کاملا عقیده دارم که زن و مرد بعد از ازدواج باید به یک دیگر تعهد داشته باشند. با توجه به اینکه ذره شکل گیری نطفه از مرد است. پس زن هم این حق را دارد تا مرد او هیچ تجربه ای نداشته باشد. واقعا نمیدونم چرا نسل پیامبر ما از طریق دختر ایشان منتقل شد اما براساس دیدگاه ستی که هیچ ارتباطی به دین اسلام ندارد و ریشه در فرهنگ مردسالاری تمدن شرق است، ادامه نسل رو تنها از طریق اولاد پسر می دونن. در صورتی که سید بودن از طریق حضرت فاطمه به امامان ما رسیده است.بهتره تبعیضات ناشی از فرهنگ مردسالاری رو کنار بگذاریم و کمی با دید تنها تفاوت میان زن و مرد در جامعه نگاه کنیم. الان حتی مردان این حق باکره بودن رو برای خودشون حق می دونن که نسل خودشون پاک باشه ولی این حق رو زن نداره و نباید زیاد در این مورد کنکاش کنه.

تصویر modather
نویسنده modather در

با عرض سلام و دعای خیر
چون مطالبی رو که فرستادید نیاز به توضیح داره باید مطالبی رو خدمتتون عرض کنم
1: دیذدگاه اسلام به لحاظ ارزش انسانی به زن و مرد یکسان هست نه مرد برتر است و نه زن! هرکدام که پاکتر باشند و اهل عمل برتر است.
2: نسل سادات و هاشمی تنها از سوی حضرت زهرا نیست و اولاد امام علی از سایر همسران نیز سید می باشند الان هم اگر یک نفر فقط مادرش سید باشد هرچند ارتباط ضعیفی با پیامبر برقرار می کند چون در طول تاریخ پدران و مادرانش ( اجدادش) غیر سید بودند اما احترام سادات را پیدا می کند و اما حکایت حضرت زهرا کوثر است که نسل امامان ما از ان است.
3: دیدگاه سنتی مردود است زیرا ولو تمام بذر از پدر باشد خون و گوشت فرزند از مادر رشد می کند.
4: اگر مردی ناپاک باشد هر چند همسر پاکی انتخاب کند نمی تواند اطمینان داشته باشد که نکبت کارهای او به فرزندانش نرسد!
5: در روایت دارد که انسان غیرتمند زنا نمی کند لذا در موارد زیاد مشاهده شد( چون بنده مشاور ازدواج هستم) که پسرهایی که قبل از ازدواج ارتباط جنسی داشته اند با رابطه های قبل از ازدواج همسرشان خیلی مشکل ندارند البته وعده قران هم هست که سزای مردان ناپاک زنان ناپاک است.
6: اکثرا مردانی دنبال دختران پاک هستند که خود در زندگیشون پاک بودند.
7: ما به تمام دختران این حق رو میدیم که به خواستگاری جواب مثبت بدهند که پاک زندگی کرده اما متاسفانه بسیاری از دختران دنبال پاکی مردان اینده اشان نیستند و دو ملاک دارند جذابیت مردشان و بروز بودنشان و پولدار بودنشان
8: بنابر حکمت الهی بکارت تنها در دختران قابل تشخیص است و نه در مردان و ما به حکمت الهی نباید گله ای داشته باشیم چون مشخص است که دختر است که در عالم افرینش نماد عفت و پاکی است نه پسر. البته متاسفانه با توجه به انحرافات جدید افرادی که اهل روابط پرخطر هستند به گونه های دیگر این عمل زشت را انجام میدهند و اصل موضوع را تا ازدواج حفظ می کنند.

تصویر mostafavi
نویسنده mostafavi در

علاوه بر فرمایش کارشناس محترم، این نکته را هم می‌توان اضافه کرد که بکارت دختران در صورتی که در ضمن عقد شرط شود، مرد در صورت رعایت نشدن شرط، حق برهم زدن عقد را خواهد داشت. در حالی که زن نیز می‌تواند در برابر همسر خود چنین شرطی را در ضمن عقد قرار دهد. ( پس اجحافی نسبت به یک طرف وجود ندارد) اما مسأله اینجاست که به راحتی نمی‌توان احیانا روابط گذشته مرد را ثابت کرد برخلاف زنان.(البته در مورد زنان نیز نمی‌توان به غیر از مسأله بکارت، چیزی را به راحتی ثابت کرد.)
در آخر این نکته را هم اضافه کنم که؛ هميشه داشتن پرده بكارت نشانه پاكي از گناهِ ارتباط جنسی نيست و از طرفي هميشه نداشتن پرده بكارت هم دليل بر ناپاكي نيست.

تصویر مریم8989

اگر خود مرد ناپاک باشند چطور؟ با توجه به فضای جامعه دختران که به تناهیی بکارتون رو ازدست نداند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مسلما پای یک مرد هم درمیون بوده .درسته که مردی که خودش گذشته ی پر خطایی داشته همسرش رو به همین دلیل شماتت کنه ویا اعاده ی حیثیت کنه

تصویر modather
نویسنده modather در

با رض سلام و دعای خیر
ببینید حتی اگر مرد ناپاک باشد چون ازدواج یک انتخاب است او حق انتخاب رو داره و ما نمیتونیم دیکتاتوری کنیم و بگیم همچین حقی برایش قاءل نیستیم همچنین برای افرادی هم که این شخص به خواستگاری انها می رود ما حق تحقیق و تفحص رو قبول دارییم پس به کسی ظلم نشده است.
بحث اعاده حیثیت اصلا وجود نداره و اگر کسی قبل از عقد شرط بکنه که دختر باکره باشه و بعدش معلوم شد اینگونه نبوده حق داره که فقط عقد رو بهم بزنه البته مهر و ..پابرجاست
لطفا نظرات سابق بنده رو بخونید مطالب مرتبط با سوال شما دارد.
التماس دعا

تصویر ####
نویسنده #### در

سلام!من شک دارم ک باکره هستم یانه!ازطرفی میترسم برم دکتر و باکره نباشم و افسرده شم!نمیدونم قبل از ازدواج برم دکتر با صبرکنم وقتی ازدواج کردم برم!اگه باکره نبودم چجوری به شوهریاخواستگارم بگم؟کلا شما ب من بگید الان چکارکنم؟برم دکتر؟بگم ب خواستگارم؟صبرکنم وقتی شوهرم شد بگم؟

تصویر نادم
نویسنده نادم در

سلام حاج آقا
باعرض شرمندگي سوالموازمحضرتون ميپرسم
من هشت سال زندگي مشترک داشتم ومتاسفانه شوهرم آلوده به گناه لواط بود،امامن ازترس آبروي خودم وايشون هرگزبه کسي چيزي نگفتم وتحمل کردم.
يکسال بعدازينکه بخاطرعدم تفاهم اومده بودم منزل پدرم ومراحل طلاق درجريان بود،باآقايي واردرابطه شدم فقط بخاطرخلاروحي که توش بودم دچارگناه زناشديم.
روزجاري شدن صيغه طلاقم،اين آقاکه مومن وخداترسه،براي اينکه بيشترازين دچارگناه نشيم بينمون صيغه عقدموقت خوندن.
مرجع تقليدهردوي ماآيت الله شبيري زنجانيه،ايشون تورساله شون تومساله 2407فرمودن زنابازن شوهردارموجب حرمت ابدي نيست،اهاتومساله 2409فرمودن عقدبازني که توعده ديگري هست موجب حرمت ابديه!
بخداماهردوخيلي خداترسيم ومقيدبه دين،الانم باهم صيغه يکساله داريم وميخوايم ازدواج دائم بکنيم،بخدازندگيمون داره داغون ميشه خيلي ناراحتيم.
حالاميخوام ببينم راهي مثلابندياتبصره اي وجودنداره که اون صيغه ماباطل شناخته بشه تابتونيم باهم ازدواج کنيم؟چون استفتائات آيت الله شبيري گفتن اگه صيغه تون درست نباشه ميتونين ازدواج کنيد.
شماروبه حضرت عباس قسمتون ميدم تمام راههاي ممکن روبهم دقيق بگيدمن جونم درخطره...
اجرکم عندالله

این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 171