45 رتبه صعود ایران در تجارت فرامرزی

08:47 - 1397/08/22

بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2018(از سهولت انجام کسب و کار) رتبه ایران در نماگر تجارت فرامرزی با 45 پله صعود نسبت به سال قبل، در فهرست کشورها، به جایگاه 121 رسید.

 تجارت فرامرزی

بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2018 (از سهولت انجام کسب و کار) رتبه ایران در نماگر تجارت فرامرزی با 45 پله صعود نسبت به سال قبل، در فهرست کشورها، به جایگاه 121 رسید. بر اساس این گزارش، ایران با بهبود و گسترش خدمات پنجره واحد تجارت ملی، صادرات و واردات را تسهیل کرده است، لذا این اصلاحات مورد پذیرش بانک جهانی برای نماگر تجارت فرامرزی قرار گرفته است، زیرا نماگر تجارت فرامرزی، زمان و هزینه مربوط به فرایند لجستیکی صادرات و واردات را ثبت می کند.

گزارش بانک جهانی می‌افزاید، پنجره واحد تجارت فرامرزی ایران (ISWCBT) در حال حاضر توسط اکثر بازیگران درگیر در تجارت بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی اقدامات انجام گرفته از سوی گمرک جمهوری‌اسلامی ایران و سایر دستگاه‌ها را شامل ایجاد سامانه پنجره واحد E چین و کره، الکترونیکی کردن فاکتور کالا و قبض انبار، عدل‌بندی الکترونیک، کنترل هوشمند محموله‌های وارداتی از طریق ثبت سفارش و بارنامه الکترونیکی و هوشمندسازی تطبیق اطلاعات اظهار کالا با ثبت سفارش اعلام کرده است.

همچنین الکترونیکی شدن بارنامه‌ها و ادغام فرایندهای سالن و درب خروج از نیمه تیر ماه 96، طراحی زیرسامانه مدیریت ریسک، صدور اجازه بارگیری با استفاده از سامانه مدیریت محوطه (مدیریت لجستیک)، افزایش دستگاه‌های X-Ray به 12 دستگاه، امکان بیمه‌نامه تجمیعی از اول مرداد 96و ارسال مستقیم محموله‌های صادراتی به گمرک مرز خروج از 17 تیر 96 بوده است.

طبق گزارش بانک جهانی،‌ گمرک جمهوری اسلامی ایران در اجرای پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی موفق شده پروژه استقرار و توسعه گمرک الکترونیک و یکپارچه را به صورت کامل اجرا و محقق کند، در جریان بازدید کارشناسان سازمان جهانی گمرک بسیاری از اقدامات این سازمان از جمله ترخیص بدون کاغذ، استقرار کارشناسان مجازی و حذف ارتباط فیزیکی ذینفعان با کارکنان گمرک به عنوان بهترین شیوه‌های جهانی مدرنیزاسیون گمرکی مورد ارزیابی قرار گرفت.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به منابع ذیل مراجعه فرمائید:

1- خبرگذاری صدا وسیما.

2- باشگاه خبرنگاران جوان.

3- سایت بانک جهانی.

موضوع: 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.