مهارت زندگی با همسری که اهل رابطه بوده

23:00 - 1397/03/28

-رابطه با جنس مخالف قبل از ازدواج در بسیاری از اوقات به بهانه شناخت یکدیگر برای ازدواج صورت می‌گیرد؛ اما در بسیاری از موارد افراد گرفتار آسیبهای فراوانی خواهند شد. در پاسخ به مورد مشاوره ای زیر که در همین رابطه است مهارتهایی خواهید آموخت که به بهتر شدن اوضاع کمک خواهد کرد.

خیانت

رابطه با جنس مخالف قبل از ازدواج در بسیاری از اوقات به بهانه شناخت یکدیگر برای ازدواج صورت می‌گیرد؛ اما در بسیاری از موارد افراد گرفتار آسیبهای فراوانی از جمله فریب خوردن دختران و سوء استفاده جنسی از آنها، وابستگی عاطفی و شکست عشقی به خاطر برخورد با موانع مختلف ازدواج، تنوع طلبی جنسی و عدم تعهد به همسر ، شک و بد بینی بعد از ازدواج و... خواهند شد. در این میان وقتی شخصی با چنین ویژگی وارد زندگی متعهدانه با همسرش شد نباید با برقراری رابطه با غیر همسر دچار اشتباه و خطای مضاعف شود بلکه برای حفظ زندگی و سالم نگه داشتن رابطه باید مهارتهایی را آموخت و به کار بست. در پاسخ به مورد مشاوره ای زیر«نمیتونم از اشتباهاتش بگذرم» که در همین رابطه است مهارتهایی خواهید آموخت که به بهتر شدن اوضاع کمک خواهد کرد.
سوال:
من یک سال است که نامزد کرده‌ام‌ و یک سال قبل از نامزدی هم با نامزدم دوست بوده‌ام؛ الان دو سال هست که با هم هستیم. متأسفانه خیلی اتفاقی فهمیدم که نامزدم قبل از ارتباطش با من، اهل رابطه با زن بوده حتی دوست دختر نداشته؛ بلکه زن بازی میکرده و هر وقت از او پرسیدم با من دعوا کرده که چرا از گذشته من میپرسی و عصبی می‌شود. من او را دوست دارم؛ اما بخاطر این کارهایش حالم بهم می‌خورد. بخصوص دو ماه پیش که چهار روز باهم قهر بودیم و بعد از چهار روز پیام های خصوصی او را با یک دختر خوندم که درباره گذشته‌اش برای دختره گفته بود و به قول معروف کمی با او لاس زده بود. این صحنه‌ها دائما جلوی چشمم هست؛ من باید چه کار کنم ؟؟خیلی دوسش دارم.

پاسخ اجمالی:

هم کنکاش از گذشته همسرتان اشتباه است و هم تجسس الان. در بسیاری از موارد ابتدا باید تغافل کنید. برای اینکه زندگی خوب و بدور از تنشی را در پیش داشته باشید سعی کنید با شناخت نیازها و روحیات همسرتان و محبت کردن به وی و رسیدگی به شوهر و ارضاء مطلوب و به موقع غریزه جنسی وی و دوری از مسایلی که موجب اختلاف و ناسازگاری می‌شود وی را تامین کنید. در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد قهر کردن بعد از اختلاف باعث تقویت رفتارهای منفی فرد می‌شود. همچنین در زندگی هنگام بروز اختلافات و مشکلات حریمها را نگه‌ دارید وازخط قرمز عبور نکنید.

پاسخ تفصیلی:
در وهله اول شما به این مسئله توجه داشته باشید که شوهر شما قبل از ازدواج با شما رابطه دوستی داشته است، بنابراین احتمال برقراری رابطه با دیگری نیز به دور از انتظار نیست و البته نکته مهم این است که وقتی کسی ازدواج کرد دیگر برقراری رابطه عاطفی یا جنسی خارج از چهارچوب عرفی یا شرعی با غیر همسر نوعی خیانت به همسر تلقی خواهد شد.
برای اینکه زندگی خوب و بدور از تنشی را انشاالله در پیش داشته باشید موارد و نکات زیر را مد نظر قرار دهید و به آنها عمل کنید:
الف. هم کنکاش از گذشته همسرتان اشتباه است و هم تجسس الان، شما اگر به وظایف همسری خود عمل نمایید طوری که شوهرتان از هر لحاظ احساس کمبود نکند و از لحاظ جنسی در حد مطلوب ارضاء شود، دیگر جایی برای نگرانی شما ایجاد نمی‌شود و نیازی برای تجسس در کارهای وی نخواهد بود. بنابراین سعی کنید با شناخت نیازها و روحیات همسرتان و محبت کردن به وی و رسیدگی به شوهر و ارضاء مطلوب و به موقع غریزه جنسی وی و دوری از مسایلی که موجب اختلاف و ناسازگاری می‌شود وی را تامین کنید. در روایات مختلفی داریم که اهل بیت علیهم السلام میفرمایند:«جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ‏ التَّبَعُّل‏؛ جهاد زن خوب شوهرداری کردن است».[1]
ب. اگر چه ممکن است شما متوجه برخی کارهای ناپسند و اشتباهات شوهرتان بشوید؛ اما در بسیاری از موارد ابتدا باید تغافل کنید و خود را به نفهمیدن بزنید و البته با پیدا کردن بهترین راه حل در صدد کمک به وی باشید.
ج. در بسیاری از موارد قهر کردن بعد از اختلاف باعث تقویت رفتارهای فرد می‌شود مثلا وقتی بین شما و شوهرتان قهر اتفاق می‌افتد وی فضای مناسب‌تری برای خود می‌بیند که به دور از شما و بدور از اعتراضات شما به خواسته خود که همان برقراری ارتباط با دیگران هست بپردازد؛ بنابراین هیچگاه بعد از بحث و اختلاف کاری که باعث تقویت او شود انجام ندهید.
د. همیشه در زندگی هنگام بروز اختلافات و مشکلات حریمها را نگه‌ دارید وازخط قرمز عبور نکنید. مثلا ممکن است شوهرتان رابطه با زنان دیگر را از شما کتمان می‌کند و فکر می‌کند شما در جریان نیستید و برای اینکه شما متوجه نشوید سعی می‌کند زندگی خود را حفظ کند یا به شما بیشتر رسیدگی کند و... اما اگر بفهمد که شما با تجسسی که در کارهایش کردید متوجه رفتارهای وی شده‌اید، دیگر حریمها شکسته شود و محبتها کمتر و اختلافات بیشتر شود.(در هر زندگی حریمهای زیادی وجود دارد که باید متوجه آنها باشید)
ه. با رعایت نکات ذکر شده و دوری وی از این رفتارهای نامطلوب اعتماد شما به وی بیشتر شده وکم کم آن تصاویر در ذهنتان کمرنگ‌تر خواهند شد؛ اما اگر تصویر خاصی وجود دارد که بسیار آزارنده است و از بین نمی‌رود می‌توانید از روش درمانی EMDR استفاده کنید که البته باید با کمک مشاور و حضوری باشد.

موفق باشید.

پی‌نوشت:
[۱]. کافی ج۵ ص۹

امتیاز: 
Average: 2 (1 vote)

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 196