پاکی مادر پیشوای دین

10:00 - 1397/01/25

طبق روایات اسلامی همسر امام صادق(علیه‌السلام) از پلیدی‌ها پاک بوده و فرشتگان همواره از او نگهدارى کردند تا به حضرت رسیده است.

 مادر پیشوای دین

در فضای مجازی نسبت به حدیثی در کتاب اصول کافی که در آن آمده: «برده‌فروشی، تا یک قدمی تجاوز به بانو حمیده مادر امام کاظم(علیه‌السلام) پیش رفت» و شبهه شده مبنی بر اینکه امام صادق و امام باقر(علیهماالسلام) با اینکه ماجرا را می‌دانستند باز این بانو را انتخاب کردند آیا این انتخاب منافات با شأن اهل‌بیت(علیهم‌السلام) ندارد؟ چگونه می‌توان قبول کرد که این بانو، مادر امام کاظم(علیه‌السلام) باشد؟

در پاسخ به این شبهه ابتدا لازم است متن روایت و سند آن مورد بررسی قرار گیرد. در روایت مذکور آمده: به دستور امام باقر(علیه‌السلام)، دختر مورد نظر را خریده و نزد امام(علیه‌السلام) آوردند؛ امام به آن دختر فرمود: «اسمت چیست؟» گفت: حمیده، فرمود: «در دنیا و آخرت پسندیده‌اى، به من بگو دوشیزه‌اى یا نه؟!» گفت: دوشیزه‌ام! فرمود: «چطور؟! با آن‌که برده‌فروش‌ها به تمام کنیزان دست‌درازی می‌کنند؟!» حمیده گفت: یکی از برده‌فروش‌ها به سمتم آمده و حالت همبستری به خود می‌گرفت؛ اما خدا پیرمردی را بر او مسلط می‌کرد و پیاپى به او سیلى می‌زد تا از نزدم بر می‌خواست و می‌رفت. این اتفاق چندین بار تکرار شد! امام به پسرش فرمود: «اى جعفر! او را به خانه‌ات ببر!» و بعد از آن بود که این کنیز بهترین انسان روی زمین موسی بن جعفر(علیه‌السلام) را به دنیا آورد».[1]

به دلائل متعدد چنین روایاتی نمی‌تواند خدشه‌ای به شان و منزلت والای اهل‌بیت(علیهم‌السلام) وارد سازد از جمله:
1. این روایت مورد قبول همه علمای دینی نیست، افرادی مانند علامه مجلسی(رحمه‌الله‌علیه) سند این روایت را ضعیف و انتساب آن به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را بعید می‌دانند.[2]
2. با فرض پذیرش این روایت، موضوعی در آن وجود ندارد که با شأن اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و منزلت آن بانوی پاک سازگاری نداشته باشد، زیرا: ایشان نه تنها هیچ گناهی مرتکب نشده، بلکه تصور انجام گناه را نیز در سر نپرورانده بود و تنها این برده‌دار بود که به اجبار قصد تعرض به او را داشته و این موضوع هیچ آسیبی به پاک‌دامنی او نمی‌زند، چنان‌چه پاره شدن پیراهن حضرت یوسف(علیه‌السلام) از سوی زلیخا نیز ننگی برای آن پیامبر پاک‌دامن نبود و در همین راستاست که در آیه 33 سوره نور، گناه عمل نامشروع کنیزانی که به این کار مجبور شده‌اند، بر گردن صاحبان آنان انداخته شده است و نه خود آنان!
3. فرض پذیرش این روایت، به خودی خوددلالت بر بزرگی مقام آن بانوی پاک دارد؛ همان گونه که در متن روایت آمده خدای تعالی چند بار فردی را برای مراقبت از بانو حمیده فرستاد که مانع انجام کاری شد که برده‌دار در پی آن بود.
4. تاکید که امام صادق(علیه‌السلام) در مورد پاک بودن آن‌ بانو از پلیدی‌ها چنانکه حضرت تاکید فرموده‌اند: «حمیده مانند شمش طلا از پلیدی‌ها پاک است. فرشتگان همواره از او نگهدارى کردند تا به من رسید و این کرامتى است که خدا به من و امام پس از من هدیه کرده است».[3]

درنتیجه: طبق روایات اسلامی همسر امام صادق(علیه‌السلام) از پلیدی‌ها پاک بوده و فرشتگان همواره از او نگهدارى کردند تا به حضرت رسیده و این کرامتى است که خدا به ایشان و امام بعدی هدیه کرده است.
_______________________________
پی‌نوشت
[1]. کلینى، محمد بن یعقوب‏، کافی، ج ‏1، ص 476 - 477، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق‏.
[2]. مجلسى، محمد باقر‏، مرآة العقول فی شرح أخبار آل الرسول‏، ج 6، ص 38، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ دوم، 1404ق‏.
[3]. کافی، همان، ج ‏1، ص 477.

امتیاز: 
No votes yet

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 233