فروش طلا در مقابل طلا

12:22 - 1396/12/22

- خرید و فروش طلا در مقابل طلا را بیع صرف می گویند و در صورتی صحیح است که هم وزن باشند و همچنین تقابض و دریافت مال در همان مجلس صورت بگیرد.

طلا

در ایام عید یکی از کارهایی که خانم‌ها در کنار خانه تکانی و تغییر دکوراسیون انجام می‌دهند تغییر زینت آلات و طلا و جواهرات خودشان نیز می باشد، خانم‌ها در این ایام زینت آلات خود را می فروشند و طلای جدید تهیه می کنند.
بیع طلا در مقابل طلایا نقره در مقابل نقره در فقه، بیع صرف نامیده می شود.
شرایط صحت بیع صرف
الف) ربا نباشد؛ یعنی اگر طلا در مقابل طل، و نقره در مقابل نقره فروخته می­‌شود، وزن ثمن و مثمن باید یکسان باشد. اما اگر طلا در مقابل نقره معامله شود، تفاوت وزن طلا و نقره اشکال ندارد.
ب) تقابض در مجلس عقد صورت گیرد؛ یعنی در صحت بیع صرف (نه سایر معاملات مثل صلح و...) شرط است که هریک از طرفین، پیش از جدا شدن، طلا یا نقره را تحویل طرف مقابل دهد. [1]
  مثال: اگر علی مقداری طلا به حسن بدهکار باشد و حسن آن طلب را در مقابل نقره به علی بفروشد و نقره­‌ها را بگیرد (پیش از  جدا شدن از هم) اشکال ندارد و تقابض محقق شده است. (یعنی طلب خود را به خود بدهکار فروخته است)

اما نکته قابل توجه در فروش طلاجات خانم ها در طلا فروشی ها به این صورت است که طلافروشی ها ابتدا طلا را وزن و خریداری می کنند و بعد از خرید طلا از فرد در مقابل مقدار پول یا به همان مقدار یا بیشتر به مشتری طلا تحویل می دهند و این مورد از مصادیق بیع صرف نمی باشد بلکه در صورتی که طلا در مقابل طلا باشد باید هم وزن باشند.

پی‌نوشت:
1). آیت الله خامنه‌ای، رساله آموزشی، سایت نشر آثار مقام معظم رهبری،  ج2، درس 39.

امتیاز: 
No votes yet

نظرات

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 114