مصرف وام در غیر موردی که دریافت شده است

10:57 - 1396/12/22

-مصرف وام در غیر موردی که دریافت شده است جایز نیست.

وام

وام گرفتن از بانک و مصرف آن در امور اقتصادی یکی از امور مرسوم در معاملات و بنگاه‌های اقتصادی بشمار می رود و امروزه بانک و وام هایی که در اختیار افراد برای کارهای اقتصادی قرار داده می شود از امور لاینفک بازار و بازاریان به‌شمار می رود. حال مشاهده می شود که افراد بخاطر اینکه مشکلات مالی خود را رفع نمایند به هر وامی که توسط بانک ها داده می شود متوسل می شوند تا بتوانند مشکلات مالی خود را رفع نمایند. به عنوان نمونه گاهی وامی به عنوان خرید خودرو می گیرند و پول دریافتی را به طلبکار خود می دهند یا اینکه وامی به عنوان تعمیرات منزل یا خرید لوازم خانگی دریافت می کنند و به وسیله‌ی آن بدهی های خود را پرداخت می کنند. حکم شرعی این عمل یعنی دریافت وام به عنوانی خاص و مصرف ان در راهی دیگر چه حکمی دارد؟

سوال: در صورتى كه گيرنده وام قصد مصرف آن در مورد قرارداد را ـ كه تعمير خانه است ـ نداشته باشد، حكم وضعى و تكليفى آن را بيان فرماييد؟
جواب: اگر بانک وامى را براى کسى که مى‌خواهد خانه‌اش را تعمير کند اختصاص داده، شخص دريافت کننده اگر قصد تعمير منزل را ندارد از همان ابتداء حق گرفتن چنين مبلغى را نداشته و مالک آن نمى‌شود. و از تسهيلات بانكى بايد در همان جهتى كه تعيين شده استفاده كنند و در غير آن جايز نيست. [1]

سوال: چنانچه از بانک دولتی وام ساخت منزل دریافت ولی وجه ان در محل دیگری مصرف شود چه حکمی دارد؟
پاسخ: اذن معظم له در تصرف اموال مذکور مشروط به این است که اموال گرفته شده طبق ضوابطى که به او پرداخت شده عمل کند و باید به مقتضای آن ملتزم شد و گرنه ماذون در تصرف آن مال نمی باشد.[2]

سوال: اگر وام خرید کالا بگیرد و بعد صرف بدهی کالایی که خریده کند چه حکمی دارد؟
پاسخ : این کار جایز نیست و کار خلافی کرده اید و هرگز تکرار نکنید اما الان که کار از کار گذشته تکلیف خاصی ندارید. [3]

پی‌نوشت:
1). سایت نشر آثار مقام معظم رهبری، اجوبه الاستفتائات، وام و معاملات بانکی.
2). سایت آیت الله سیستانی، پرسش و پاسخ.
3). سایت آیت الله مکارم شیرازی.

امتیاز: 
No votes yet

نظرات

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 125