وظیفه پدر در مخارج ازدواج فرزند

22:46 - 1397/01/21

- از نظر اخلاقی پدر وظیفه دارد که در حد توان خود همه زمینه های ازدواج فرزندش را برآورده کند.

والدین

سوال: وظیفه پدر درمورد مخارج ازدواج پسر چه هست؟

پاسخ: 

ازدواج از مسایل اساسی زندگی بشر است و آثار تربیتی فراوانی دارد. از جمله موجب رشد و بالندگی و مسئولیت پذیری جوانان شده و آنان را از بسیاری انحرافات و مفاسد فردی و اجتماعی حفظ می کند.
در باره وظیفه پدر نسبت به فراهم کردن مقدمات ازدواج فرزندان و وظیفه در فراهم کردن مقدمات ازدواج در قرآن می فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ [روم، 21] مردان و زنان بى‏ همسری در بین شما هستند را، همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درست کارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏نیاز مى‏سازد خداوند گشایش‏دهنده و آگاه است‏»
با توجه به اهمیت ازدواج جوانان، پدر و مادر در این زمینه نقش و وظیفه ویژه ای دارند تا جایی که اسلام آن را یکی از حقوق فرزندان قرار داده است.
رسول اکرم(ص) فرمود: «فرزند سه حق بر پدر دارد: اول انتخاب نام نیکو، دوم کتابت، نوشتن و سواد آموزی، سوم ازدواج، زمانی که فرزند بالغ شد»[1]
از این روایت به روشنی استفاده می شود که از نظر اخلاقی پدر وظیفه دارد در حد توان خود همه زمینه های ازدواج فرزند خود را فراهم آورد و او را در انتخاب همسر شایسته و تشکیل کانون گرم خانواده یاری کنند و در صورتی که بتواند در این زمینه حتی قدم کوچکی بردارد و کوتاهی کند به وظیفه اخلاقی خود عمل نکرده است، مگر اینکه در پیشگاه خداوند عذری داشته باشد.
بی گمان اگر خانواده ها در ازدواج فرزندانشان کوتاهی کنند و آنها به گناه بیفتند، هر چند خودشان مسئول اند، با این حال، والدین نیز مسئول خواهند بود.[2]
در کل والدین با حمایت مالی و فکری، باید زمینه ورود به زندگی را در فرزندان آماده و مهیا کنند تا زندگی آنان به یک سمت و سوی مثبت و در جهت رشد و تکامل پیش رود.

پی نوشت:
[1] مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بيروت، مؤسسه الوفاء، 1404ق،ج 6، ص24.
[2] پسندیده، عباس، رضایت زناشوئی، انتشارات دار الحدیث، 1391، ص۴۱-۴۱.

امتیاز: 
Average: 5 (1 vote)

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 215