ظلم بزرگ به شهید بهشتی در موضوع حجاب

21:32 - 1396/12/19

- برای آشنایی با نظرات شهید بهشتی در موضوع حجاب، باید به آثار به‌جامانده از ایشان رجوع کرد و از هر نسبت ناروایی به آن شخصیت بزرگ، اجتناب کرد.

ترور شخصیت

مظلومیت انگار با نام بعضی‌ها عجین شده است. آیت‌الله شهید دکتر بهشتی (رحمةالله‌علیه) هم در زمان حیاتش، مظلوم بود و هم امروز که دهه‌ها از شهادتش می‌گذرد. اگر آن‌روزها افراد معلوم‌الحالی مثل بنی‌صدر، مظلومیت بهشتی را سبب شدند، امروز اما برخی افراد خانواده‌اش، علت این امر هستند!
روزنامه‌ای در تاریخ هفده اسفند ۹۶، از قول پسر شهید بهشتی نوشت: «تفکر شهید بهشتی قطعا با حجاب اجباری سازگاری نداشت و در دوران مسئولیت در دادگستری نیز چنین کاری را نکرد.»
این سخن با توجه به اتفاقات اخیر، چنین القا می‌کند که آن شهید بزرگوار، عقیده‌ای به رعایت حجاب شرعی در جامعه‌ی اسلامی نداشتند و به بیان ساده، معتقد بودند که هرکس، هر جوری که بخواهد می‌تواند در ملأعام و اجتماع، ظاهر شود!
این نسبت ناپسند و توهین‌آمیز به عالم اسلام‌شناس و بزرگواری مثل شهید بهشتی، قابل تحمل نیست و برای ردّ این مطلب، چاره‌ای جز مراجعه به نظریات مکتوب آن شهید والامقام نداریم. متن زیر؛ گرچه اندکی طولانی است اما انتشارش برای روشن‌کردن افکار عمومی، ضرورت دارد:
شهید بهشتی معتقد است: «برای اينكه بقيه انسان‌ها حاكم بر هوايشان بمانند، بايد بكوشيم محيط هم طبيعی باشد كه از در و ديوارش انگيزه فساد نبارد و به محض اينكه ما خواستيم محيط را از اين آلودگی‌ها پاك كنيم خود به خود، مقداری از آزادی‌ها گرفته می‌شود؛ اگر به آن خانم گفتند خانم شما آزادی فرياد برای آزادی هم برآوريد درست، اما خانم مسلمان! در كوچه و خيابان كه می‌آيی لباس و پوشش شما ساده باشد، اندام‌های بدن و موی سر شما پوشيده باشد، آنچه با پوشش ساده نه دل‌فريب و سخن‌گفتن و نحوه برخورد با اين و آن و طرز راه‌رفتن، همه آنها هم با وقار و سنگين و متين باشد، در خور پاكدامنی بانوی والا قدر مسلمانِ پيوسته به خدا باشد، خب در اينجا اگر اين را به او گفتند و شنيد، بازهم آزادی او حفظ شده چون خودش آزادانه شنيده اما اگر نخواست آزادانه بشنود بگويد اين چيزهايی كه شما می‌گوئید خوب است ولی من دلم می‌خواهد نيمه‌برهنه از خانه بيرون بيايم، با آرايش تمام عيار در خيابان ظاهر شوم! در اينجا نظام اسلامی با او چه كند؟ آزادی او را حفظ و رعايت كند و به او بگويد آزادي خانم؟ ما حرف خودمان را به شما زده‌ايم، شما می‌خواهی گوش كن يا گوش نكن آزاد هستی؟ گوش كردی خوشا به سعادتت گوش نكردی عذابش دامن خودت را مي‌گيرد؟»
شهید بهشتی در پاسخ به این سوال ادامه می‌دهند: «نخير! در آنجا ما نهی از منكر می‌كنيم، در اين صورت، خود به خود مقداری از آزادی اين خواهرها را از دستش می‌گيريم، و نه به خاطر اينكه دشمن آزادی او و آزادی بشريت باشيم، به خاطر اينكه دوست و خواستار آزادی او و آزادی بشريت هستيم.»
شهید آیت‌الله بهشتی همچنین می‌گویند: « توای خانم! بنشين با خودت بينديش در درونت چه انگيزه‌ای هست كه تو را وا می‌دارد به جای پوشش با كرامتی كه اسلام برای تو در نظر گرفته است می‌خواهی بدون اين پوشش به خيابانها و كوچه‌ها بيايی؟ آيا خودآگاه يا نا خودآگاه در اعماق روحت خودنمايی و ميل به خود نمايی و نمايش دادن خويشتن در برابر ديدگان ديگران تو را به اين گناه وا نمی‌دارد؟ و اگر تو نتوانستی اين تمايل و يا جهل يا هر چيز را در خودت مهار كنی و دوباره خواستی اين گونه بيرون بيايی بايد به شما بگوئیم كه جامعه ما چنين وضعی را در محيط اجتماعي‌اش تحمل نمي‌كند.»[۱]

پی‌نوشت:
[۱] جاودانه‌ تاريخ، انتشارات روزنامه جمهوری اسلامی، ج 4، ص194 تا 198

امتیاز: 
Average: 5 (1 vote)

نظرات

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 118