ساده زیستی نکته‌ای مهم که مسئولین باید بدان عمل کنند

15:15 - 1396/12/14

- ساده زیستی بهترین راه برای درک زندگی مردم و همراهی با مستضعفین است و در بدنه مسئولین کشور می توان بسیاری از مدیران را یافت که اعتقاد به ساده زیستی دارند مگر مسئولینی که از خط انقلاب جدا شده و بجای تفکرات انقلابی، تفکرات لیبرالی را برای خود پسندیده اند.

ساده زیستی

آنچه در سیره و روش زندگی معصومین(علیهم السلام) مسلم و ضروری است، ساده زیستی این بزرگواران می باشد و آنچه که باید الگوی عملی در زندگی همه افراد بالاخص مسئولین جامعه اسلامی قرار بگیرد، تبعیت از این بزرگواران است. چند وقتی است که ساده زیستی و همدردی مسئولین با مردم در زندگی عادی، بخاطر مشکلات اقتصادی بیشتر مورد توجه واقع شده است. تا اینکه زندگی امام جمعه ایلام با ماشین پرادو و تصاویر فرزند ایشان با سلبریتی ها در فضای مجازی نوعی واکنش ها را به این نوع زندگی در مقابل سختی هایی که مردم عادی این روزها تحمل می کنند به خود وا داشت. و بعضی که نوعی ضدیت با نظام دارند، عملکرد امام جمعه‌ی ایلام را تعمیم داده و اشرافی گری را میان مسئولین نوعی زندگی عادی بیان می دارند.
در ابتدا باید سفارشات بعضی بزرگان در امر ساده زیستی را بیان داریم:
امام خمینی(ره):
«من اين نكته را عرض كنم، يك دسته‌‏اى كه در معرض خطر هستند بايد خودشان راحفظ كنند، ولى همين‏‌ها هم بايد مواظب باشند كه زايد بر ميزان نباشد. شما گمان نكنيد كه اگر با چندين اتومبيل بيرون بياييد وجهه‌‏تان پيش مردم بزرگ مى‏ شود، آن چيزى كه مردم به آن توجه دارند و موافق مذاق عامه است، اينكه زندگى شما ساده باشد، همان طورى كه سران اسلام و پيغمبراسلام و اميرالمؤمنين و ائمه ما(علیهم السلام) زندگى‌‏شان ساده و عادى بود بلكه پايين‏‌تر از عادى.» [1]
مقام معظم رهبری:
«اگر ما مسئولان کشور -بخصوص این دیگر مربوط به ما مسئولان است - دچار خودمحوری شویم، دچار تکبر شویم، دچار خودشگفتی شویم، تودهنی خواهیم خورد. دنیا اینجور است، سنت الهی این است. در پی کسب محبوبیت نباشیم، دنبال تمتعات دنیوی نباشیم، دنبال پرداختن به اشرافی‌گری و تجملات نباشیم. ما مسئولین، خودمان را حفظ کنیم؛ همچنان که این مرد بزرگ [امام خمینی] خود را حفظ کرد.» [2]

همچنین وقتی به وضع زندگی خود حضرت امام و مقام معظم رهبری توجه کنیم، آنچه نمودار می شود، ساده زیستی و دوری از اشرافی گری است که حتی در میان مستضعفین و ثروتمندان زبانزد می باشند.
اما در مورد بدنه مسئولین جامعه
در ابتدا باید گفت که در میان بدنه مسئولین، مدیران و مسئولینی داریم که سبک و روش و سیره‌ی عملی آنها مانند رهبری، در ساده زیست بودن است مانند آنچه که امروز در فضای مجازی از زندگی امام جمعه تبریز و امام جمعه تربت حیدریه و امام جمعه بیرجند آیت الله عبادی و... مشاهده می کنیم.
ثانیا باید به هریک از مسئولینی که خوی اشرافی گری دارند، در مورد سفارشات امام و رهبری متذکر شویم و در مورد امام جمعه‌ی ایلام اولین قشری که متذکر شدند خود نیروهای حزب اللهی و روحانیون منطقه بوده اند.
ثالثا نکته ای که خود مردم باید بدان توجه کنند اینکه در ایام انتخابات یکی از گزینه هایی که در مجلس و ریاست جمهوری باید مورد توجه قرار دهند اینکه فردی را انتخاب کنند که خود و اطرافیانش خوی اشرافی گری نداشته باشد.

لذا اگر بتوانیم مسئولینی که از نظر زندگی در قشر پایین جامعه هستند انتخاب کنیم و همچنین دائما از قوه قضائیه بخواهیم که بر زندگی مسئولین اشراف داشته باشد و آن را به نوعی خواسته اجتماعی بیان کنیم و همچنین با مشاهده‌ی خوی اشرافی گری در مسئولین با وجود فضای مجازی، این نوع زندگی را یک خلاف خواسته‌ی اجتماعی بیان داشته و با ایجاد کمپین های مختلف این نوع سبک زندگی را قبیح بشماریم، راه کاری مهم برای دور کردن مسئولین از گزینش این نوع سبک زندگی است.

لذا مشاهده می کنیم که با پویش و کمپین های مختلفی که در فضاهای مجازی و خارجی ایجاد شده است، مجلس نیز وارد عمل شده و طرحی ۲ فوریتی برای اعاده اموال نامشروع مسئولان تهیه کردند که در صورت تصویب نهایی آن، هیئت امنیتی-قضایی برای بازگرداندن اموال نامشروع مقامات به بیت‌المال تشکیل می‌شود.

پی‌نوشت:
1). حضرت امام خمينى، صحيفه امام، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى، تهران، ج19، ص318.
2). بیانات در مراسم بیست‌ و سومین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)، 1391/3/14.

 

امتیاز: 
No votes yet

نظرات

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 114