دختر باید جذّاب باشد اما نه تا این حد!

19:36 - 1396/12/12

برخی مواقع دیده می‌شود که دختران وقتی خواستگاری می‌آید و می‌رود، این رفتن را دلیل بر خواسته نشدن خود قلمداد می‌کنند و در خواستگاری‌های بعدی برای جذب طرف مقابل دست به هر کاری می‌زنند، در حالی که انجام نشدن یک وصلت، همیشه به این دلیل نیست که دختر نقص خاصی دارد، پس بی جهت نباید بر خود برچسب خواستنی نبودن بزنیم.

فرصت ازدواج

درست است که دختر باید به نوعی دلربایی داشته باشد ولی قرار نیست که برای خواسته شدن، دست به هر کاری بزند و خود را مانند یک کالا عرض کند.

کرامت انسانی بالاتر از آن است که انسان به خاطر خواسته‌ها و نیازهایش آن را زیر پا نهد. انسان هر اقدامی را که بخواهد در زندگیش انجام دهد، باید خط قرمزش حفظ کرامت انسانیش باشد؛ چرا که خدا انسان را اشرف مخلوقات آفرید و او را حتی از فرشتگان الهی برتر قرار داد. پيامبر خدا (صلى‌الله‌عليه‌وآله) در بیان نورانی خود می‌فرمایند:«ما شَيءٌ أكرمُ علَى اللّه ِ مِن ابنِ آدمَ. قيلَ: يا رسولَ اللّه ِ، و لا الملائكةُ ؟! قالَ: الملائكةُ مَجْبورونَ ، بمنزلةِ الشّمسِ و القمرِ .هيچ چيز نزد خدا گرامي‌تر از فرزند آدم نيست.عرض شد:اى پيامبر خدا!حتّى فرشتگان؟! فرمود: فرشتگان، بسان خورشيد و ماه ، مجبورند.» [1]
حال با این همه کرامتی که خدا به انسان داده است اگر او قدر خودش را نداند و برای جلب توجه دیگران و رفع یک نیاز، شخصیت خود را بشکند، به نوعی کفران نعمت نکرده‌است.
در جامعه کنونی ما، با توجه به تاثیراتی که از جوامع غربی گرفته است، انسان از درون تهی‌تر از قبل شده است که شرح این ماجرا از حوصله‌ی این کوتاه نوشته خارج است؛ اما آنچه برای ما مهم است  این است که در مقوله ازدواج، نبود این غنای درونی و احساس ارزشمندی، آسیب‌های فروانی را متوجه ما ساخته است. کسی که می‌خواهد وارد زندگی مشترک شود یکی از ارکان موفقیتش این است که به خودش و ازدواجی که قرار است انجام دهد احساس مثبتی داشته باشد؛ نه این‌که تا اندکی ازدواجش به تاخیر افتاد، هزاران نوع برچسب منفی به خودش بچسباند و بعد بخواهد برای جبرانش که همان جلب نظر طرف مقابلش و رسیدن به ازدواج باشد، دست به اقداماتی سراسر احساسی بزند.
برای این‌که ما ملموس‌تر مطلب را دنبال نماییم به سوال یکی از کاربران محترم رهروان ولایت  تحت عنوان "خواستگارانم سرد می‌شند" اشاره می‌کنیم که ایشان بیان می‌کنند: " من خانومی 30ساله هستم. یک ازدواج ناموفق داشتم و متارکه کرد‌ه‌ام . اکنون خواستگارانی دارم ولی هیچ‌کدام به ازدواج ختم نمی‌شود.وقتی خواستگاری می‌آید خیلی مشتاق و خواهان به نظر می‌رسد ولی بعد از گذشت مدتی اصلا به پیام‌های من پاسخ نمی‌دهند. باید بگویم که من تا حدی زن کاملی هستم و زیبایی ظاهری هم دارم و اخلاق بنده هم مورد تاییدشان هست ولی باز بعد از گذشت مدتی از ارتباطات اولیه برای آشنایی از ادامه جریان خواستگاری منصرف می‌شوند و من هم نمی‌دانم چه کار باید بکنم .همیشه با خودم فکر می‌کنم که شاید من مشکلی دارم که خودم بی خبر هستم . ممنون می‌شوم راهنماییم کنید."

در پاسخ به سوال این کاربر محترم باید بگویم که به طور کلی در ازدواج زن باید خواسته شود و خواهان او یک مرد است. در این فضا اگر روال کار بر هم بخورد و زن بخواهد قبل از آنی که مرد پیش قدم شود و یا اصرار نماید، بر ابراز تمایل به این ازدواج تاکید کند، ممکن است مرد را به تردید و دودلی بیندازد؛ بنابراین در همین راستا باید نکاتی را مد نظر قرار دهید.
1. این خوب است که شما به علت یابی مساله بپردازید تا اگر مشکلی وجود دارد آن را برطرف نمایید ولی باید متوجه باشید که در این فضا باید واقع بینانه به مسائلتان نگاه کنید و ازدواج نکردن را به معنای تمام شدن دنیا تلقی نکنید.
2.در همین راستای نگاه واقع بینانه شما پیش از هر مساله ای باید بپذیرید که ازدواج افراد مطلقه اندکی با دشواری همراه است
3.در زمان خواستگاری فکرتان را آزاد کنید و اجازه ندهید که برای رهایی از فشارهای گذشته اصرار زیادی به ازدواج با خواستگار جدیدتان داشته باشید.(مردها از این فضاها خوششان نمی آید) بگذارید آنها بیشتر اشتیاق نشان دهند.
4.تا جایی که امکان دارد بر خودباوری خود بیفزاید و زود به خودتان برچسب عیب و ایراد نزنید چرا که ممکن است حقیقتا ایراد خاصی در کار نباشد.
5.برای اطمینان بیشتر می‌توانید از افراد مطلع و مورد اطمینان اطراف خود، نقاط ضعفتان را بپرسید و آنها را رفع نمایید(شناسایی و رفع نقاط ضعف شما را قوی خواهد کرد نه این‌که به صورت مبهم و کلی به خودتان برچسب‌های گاها غیر واقعی بزنید)
6.برای اینکه بدانید در جلسه خواستگاری چگونه وارد مذاکره شوید، هم مطالعه داشته باشید و از یک مشاوره خبره و کارآزموده نیز بهره بگیرید.

________________________________________
پی‌نوشت:
1.كنز العمّال، حدیث34621

امتیاز: 
Average: 1 (1 vote)

نظرات

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 118