با وفاترین یاران

10:48 - 1396/07/12

عظمت روحی شهدای کربلا، عاملی مهم برای تحمل سختی ها و ناگواری های دنیوی و همراهی امام حسین(علیه السلام) در صحرای کربلا بوده است و نتیجه ی این روحیه، دریافت رضایت امام از عملکرد آنهاست.

اصحاب کربلا

عظمت و بزرگی شهدای صحرای کربلا، در قدرت روحی بزرگی است که در هر کدام از این اصحاب وجود داشته و نتیجه‌ی این قدرت روحی را می توان همراهی با امام، در سخت ترین لحظات و در پی آن، رضایت امام زمان از عملکرد آنها بیان داشت. اصحابی که حتی آن زمان که فهمیدند پیکار در روز عاشورای محرم الحرام سال61 راهی بی بازگشت به دنیاست، اما آنها راه و هدف امام حسین(علیه السلام) را مقدم بر هر چیز، حتی مقدم بر جان خود، قرار داده و با حسینی که خونش می شود خون خدایی و صفت ثارالله را دریافت می کند، همراه شدند. امام صادق(علیه السلام) در توصیف مؤمنان واقعی می فرماید: «مؤمن از آهن سخت تر است. آهن چون به آتش رود نرم شود، ولی مؤمن را اگر بکشند و زنده کنند و دوباره بکشند و زنده کنند، قلبش تغییر نمی کند.»[المحاسن، ج1، ص251] این روحیه و قوت قلب را، در شهدای صحرای کربلا مشاهده می کنیم که با این عظمت و بزرگی می درخشند؛ نمونه ای از این یاران باوفای امام حسین(علیه السلام) سعید بن عبدالله است، با اینکه خود را سپر امام در هنگام نماز ظهر در مقابل تیرهای دشمن قرار می دهد و 13 تیر به بدن او اصابت می کند، باز از امام سوال می کند که آیا وفای به عهدم کرده‌ام، که پاسخ مثبت و رضایت امام زمانش، همان جایزه و نتیجه ایست که هرکسی به دنبال آن است و این توفیق را شهدای صحرای کربلا با افتخار دریافت می کرده‌اند. [لهوف، ص108]

پی نوشت:
برقى، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، دار الكتب الإسلاميه، قم، چاپ دوم، 1371 ق، ج1، ص251.
ابن طاووس، اللهوف، جهان، تهران، چاپ اول، 1348ش، ص108.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.