مباهله، روز اثبات حقانیت اسلام

19:38 - 1396/06/23

مباهله، يكی از عجيب ترين حوادث تاريخ اسلام است. در اسلام ماجرايی به اين اهميت نبوده است؛ چه پيشنهاد حيرت انگيزی. دعوت پیامبر به مباهله، علاوه بر اینکه بر نشانه درستی دعوتش دلالت می کند، بلکه حقانیت دین اسلام را نیز اثبات می کند.

مباهله

خداوند کریم در آیه مباهله می فرماید: «فَمَنْ حَاجَّكَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ...[آل عمران/61] هر گاه بعد از علم و دانشي كه به تو رسيده كساني با تو به بحث و ستيز برخيزند به آنها بگو... .» ماجرای مباهله، به طور حتم از ایمان و درستی ادعای پیامبر(صلی الله علیه و آله) حکایت می کند؛ زیرا اگر ادعا کننده حق، مباهله کند ولی دعای او به اجابت نرسد، نتیجه‌ای جز رسوایی برایش به همراه نخواهد داشت. مسلما هیچ فرد فهمیده‌ای جز با یقین به درستی ادعای خود، در این میدان پرخطر پا نمی گذارد. دعوت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به مباهله، نه تنها یکی از نشانه های درستی دعوت و ایمان قاطع اوست، بلکه به نوبه خود، حقانیت دین اسلام را نیز اثبات می کند؛ زیرا وقتی اثبات می شود سخنان پیامبر برحق است، در حقیقت، حقانیت دین اسلام ثابت شده است. همچنین بنا به نظر علامه طباطبایی(ره) دعوت زنان و فرزندان دلالت می کند که دعوت کننده به مباهله، به درستی ادعای خود اطمینان دارد؛ زیرا وقتی کسی زن و بچه خود را با همه محبتی که نسبت به آنها دارد، در معرض نفرین قرار می دهد، طرف مقابل نتیجه می گیرد که در درستی و حق بودن اعتقاد خود ایمان کامل دارد.[المیزان، ج۳، ص۲۴۴] همچنین مسئله مباهله، به شخص رسول خدا و یا ماجرای نصارای نجران اختصاص ندارد؛ چرا که مباهله از معجزات باقیه اسلام و قرآن است. هر فرد با ایمان می تواند در راه اثبات هر حقیقتی از حقایق ثابت دین، در برابر خصم خویش از این سلاح استفاده نماید و از این طریق می توان حقانیت ادعاهای آیین اسلام و ثبوت هویت معجزه را برای دانشمندان ادیان و مذاهب دیگر روشن کرد.[همان، ص۳۷۱]

پی نوشت:
محمد حسین طباطبایی، تفسیر المیزان، ترجمه موسوى همدانى، انتشارات جامعه‌‏ى مدرسين، 1374 ش، ج 3، ص 244 و 371.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.