فروتنی در برابر فرودستان

00:56 - 1396/06/20

- تواضع و فروتنی از جمله فضیلت‌های اخلاقی است، این صفت زمانی به اوج خود می‌رسد که افراد والا مقام در برابر فرودستان آن را بکار ببرند و این امر در سیره معصومین (علیهم السلام) قابل مشاهده است.

سیره امام کاظم (علیه اسلام)

تواضع و فروتنی از جمله فضائل اخلاقی است که در منابع دینی بر آن تأکید شده است. پیامبر اکرم (صلی‌ا‌لله‌علیه‌و‌آله) به عنوان اسوه همگان در قرآن امر به خَفْضِ جناح (کنایه از تواضع و فروتنی) در برابر مؤمنان شده است. [شعراء/215]  و این سیره در معصومین (علیه‌السلام) هم وجود دارد؛ به عنوان نمونه روايت شده است كه «امام کاظم (عليه‌السلام) به مرد زشت رويى از اهالى عراق برخورد، به او سلام كرد و در كنارش نشست و با وى گفتگو كرد و اظهار داشت اگر مشكلى دارد بیان کند تا آن را برطرف سازند. شخصى به حضرت عرض كرد: يا‌بن‌رسول‌اللّه! نزد اين مرد مى‌نشينى و سپس از نيازهايش مى‌پرسى، در صورتى كه او به شما نيازمندتر است [و بايد خدمت شما بيايد و درخواست كند] حضرت فرمود: او بنده‌اى از بندگان خداست و برادر مسلمان ماست و همسایه‌ای است که در زمين خدا به سر مى‌برد. ما یکدیگر را بهترين پدران، يعنى آدم (عليه‌السلام) و برترين اديان يعنى اسلام به هم پيوند داده است و شايد روزى زمانه ما را در كارى نيازمند او كند و آنگاه ما را ببيند كه ديروز بر او بزرگى فروختيم و امروز در برابرش فروتنى مى‌كنيم.» [بحار‌الأنوار، ج78، ص325]

پی نوشت
مجلسی، بحارالانوار، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق، ‏ج78، ص325.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.