روز سرور و تبسم

22:47 - 1396/06/16

يكي از اعياد مقدس اسلامي كه در احاديث نيز به تجليل و گراميداشت از آن نيز سفارش شده عيد غدير است. در روایات، حدود پنجاه نام و يا صفت براى روز غدير ذکر کرده‌اند که یکی از این نام‌ها، روز سرور و تبسم می‌باشد.

روز عید غدیر

 دین اسلام توجه زیادی به صفات برخی روزها مثل عید قربان و فطر و غدیر داشته است، تا بزرگی این روزها با توجه به صفاتش هر چه بیشتر در قلب مؤمنان، نقش ببندد و موجب هوشیاری و آگاهی آنها شود. یکی از روزهایی که در اسلام برای عظمت آن، از روش بیان صفات استفاده‌ شده، غدیر می‌باشد. یکی از این صفات که برای این روز سرنوشت‌ساز بیان‌شده، شادمانی و لبخند می‌باشد. امام رضا(علیه‌السلام) می‌فرماید: «روز غدیر روز تبسم به روی مؤمنین است.»[المراقبات، 257] همچنین در زندگی پرخیر و برکت پیامبر(صلی الله علیه و آله) روزی را نمی‌یابیم که حضرت گفته باشد، به من تبریک بگویید حتّی روز ازدواجشان و روز هجرتشان؛ ولی روز غدیر حضرت مکرّر می‌فرمودند: «به من تبریک بگویید»[بحارالانوار، ج 37، ص 217] زیرا پیامبر(صلی الله علیه و آله) عظمت این روز را به خوبی درک می‌کردند و از فواید بی‌شمار آن آگاه بودند و می‌دانستند که همین شادی و نشاط راز ماندگی این واقعه بزرگ خواهد بود و باعث می‌شود که افراد غدیر را شناخته و به محتوای آن‌که ولایت امام علی(علیه‌السلام) است ایمان بیاورند و در مسیر سعادت و هدایت واقع شوند. پس شایسته است شیعیان  در این روز به پیامبر اقتدا کرده و با تشکیل مجالس جشن و سرور و بیان ماجرای آن روز، فرزندان و دوستان خود را با مسئله ولایت حضرت آشنا سازند و موجبات ادامه این راه سعادت‌بخش را فراهم کنند.

پی‌نوشت:
- ملکی تبریزی، میرزا جواد، المراقبات، بیروت1381 ق، ص 257.
- مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، چاپ دوم، انتشارات دار إحیاء التراث العربی، بیروت، 1403 ق، ج 37، ص 217.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.