خواستگارها سریع دلسرد می‌شوند

23:58 - 1396/05/29

- ازدواج با شخص مومن و خوش اخلاق زندگی انسان را شیرین می کند، چنین افرادی تمام توجه خود را به ظاهر و مادیات طرف مقابلشان معطوف نمی‌کنند بلکه به صفات و اعتقادات او توجه دارند، برای رسیدن به چنین افرادی باید رابطه اجتماعی با افراد مومن را محکمتر کرد.

ازدواج

سؤال: دختری 26 ساله هستم از خانواده مذهبی، هرکسی که برای خواستگاری می‌آید بعد از چند دقیقه گفتگو دلسرد شده و می‌رود؛ برخی میگویند خانه‌شان کوچک بوده، برخی میگویند دختر سفید نبود و... لطفاً راهنمایی کنید.

پاسخ: ازدواج با زندگی انسان گره خورده و در شخصیت، آرامش، فرزند صالح و...  نقش موثری دارد، به خاطر همین مسائل مهم است که باید دختر و پسر به ایمان و اخلاق طرف مقابلشان توجه داشته باشند، نه زیبایی و ثروت و... رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وی واگذار می‌کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائی‌اش ازدواج نماید، در او چیزی را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامی این مزایا را برای او جمع می‌کند.» (وسایل الشیعه ج 20، ص 51).
آثار ازدواج در تمام عمر انسان جریان دارد و اگر طرف مقابل غرق در ظاهر و مادیات باشد قابل‌اعتماد نیست و حتی اگر دختر، زیبایی‌های مدنظر او را هم داشته باشد ممکن است بعد از مدتی برایش عادی شده و این حسّ او را به دنبال زنان و دختران دیگر بکشاند، پس اگر چنین افرادی از شما فاصله گرفتند اصلاً ناراحت نباشید؛ اما برای جذب خواستگار مومن لازم است ارتباط اجتماعی خود را با حضور در مساجد، هیئتها، مراسمات مذهبی، دوستی با زنان مؤمن و متدین افزایش دهید تا مقدمه‌ای برای معرفی شما به پسران مؤمن باشند، مسیر بین مسجد تا منزل را همراه باحجاب و حیا، پیاده طی کنید تا در معرض شناخت قرار بگیرید؛ والدین شما نیز میتوانند پسری مومن را زیر چتر محبت خود بگیرند تا مقدمه ای برای شناخت شما شود و... در کنار همه این تلاش‌ها دعا و توسل نیز داشته باشید که ان شاءالله به هدف خواهید رسید.

پی نوشت:
حر العاملی، محمد بن الحسن، وسایل الشیعه، داراحیاء التراث العربی، 1412 ق، ج 20، ص 51

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.