کمبود منابع فهم دین!

13:05 - 1395/11/18

با وجود وضوح اصول عقاید و احکام ضروری دین، و قرار دادن راه اجتهاد، برای دسترسی به احکام فرعی بیان نشده، هیچ کمبودی برای تشخیص وظایف شرعی در عصر غیبت، احساس نخواهد شد.

کمبود منابع فهم دین!؟

هدف از کوتاه شدن دسترسی انسان از ارتباط مستقیم با معصوم(علیه السلام) برای گرفتن احکام شرعی از او چیست؟ آیا خدا به فکر وظایف شرعی این عصر نبوده است؟

قطعاً خداوند متعال حکیم مطلق است و برای هدایت تمامی انسان‌ها در تمامی زمان‌ها بهترین تدبیر را قرار داده است. توجّه به دو نکته زیر در این رابطه لازم و ضروری است:

اصول محکم و آشکار دین
اگر کسی به دنبال هدایت یافتن باشد، قرآن کریم راه درست را به او می‌نمایاند[1] به راهی که مطمئن‌ترین راه است.[2] اصول عقاید اسلامی و نیز احکام اصلی و ضروریّات دین، بر همه مسلمانان تا به امروز روشن و غیر قابل خدشه است.

شاهراه اجتهاد
در مسائل جدیدی که یا قبلاً مطرح نبوده، و یا آیات و روایاتی در خصوص آن، به دست ما نرسیده، شاهراه منطقی توسّط شارع مقدّس(از طریق معصومین (علیهم السلام)) مهندسی شده و برای مردم عصر غیبت قرار داده شده است. این راه منطقی و شرعی، عبارت از اصول و روش‌های استنباط احکام فرعی و خاص، از طریق ریشه‌ها و اصول کلّی مطرح شده است. آیاتی همانند آیه 43 سوره مبارکه نحل، و روایاتی همانند روایت امام حسن عسکری (علیه السلام)[3]، مردم را به رجوع به متخصّص (مجتهد) توصیه می‌کنند.

پی‌نوشت
[1]. ذلِكَ الْكِتابُ لا رَيْبَ فيهِ هُدىً لِلْمُتَّقين‏ [بقره/2] آن كتاب با عظمتى است كه شك در آن راه ندارد و مايه هدايت پرهيزكاران است.
[2]. «إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ يَهْدي لِلَّتي‏ هِيَ أَقْوَمُ‏ [اسراء/9] اين قرآن، به راهى كه استوارترين راه‌‏هاست، هدايت مى‏‌كند.»
[3]. حسن بن على، امام يازدهم (عليه السلام‏)؛ التفسير المنسوب إلى الإمام الحسن العسكري (عليه السلام)، تاریخ شهادت: 260ق، ‏ محقق / مصحح: مدرسه امام مهدى (عليه السلام‏)، ناشر: مدرسة الإمام المهدي (عجل الله تعالى فرجه الشريف)‏، قم، سال چاپ: 1409 ق‏، ص300.

امتیاز: 
No votes yet

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 202