اصل کار، رحمت است

13:12 - 1395/09/10

خدا اصل کار را بر روی رحمت قرار داده، اما برای تنبیه مفسدان و گنهکاران لجوج، طبعاً باید عذابی هم در کار باشد.

رحمت الهی

 
سؤال: چرا بیشتر آیات قرآن درباره جهنم است؟

پاسخ: خیلی از مغرضان تا دو سه تا آیه عذاب می‌بینند(آنهم بی‌توجه به گناهان آنان مثل دزدی و زنا و امثالهم) تبلیغاتی را علیه اسلام و پیامبر و خدا راه می‌اندازند؛ در حالی که آیات رحمت و بخشایش خدا را یا نمی‌خوانند و یا علاقه‌ای به خواندن آنها ندارند.
باید بدانیم که تعداد واژگان رحمت و بخشایش در قرآن،  بیش از 560 مرتبه، و  عذاب الهی تنها حدود 400 مورد است.[1]

خداوند در قرآن، رحمت و بخشایش را بر خود واجب کرده. «وَ إِذَا جَاءَكَ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِايَاتِنَا فَقُلْ سَلَامٌ عَلَيْكُمْ  كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلىَ‏ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ  أَنَّهُ مَنْ عَمِلَ مِنكُمْ سُوءَ ا بجِهَلَةٍ ثُمَّ تَابَ مِن بَعْدِهِ وَ أَصْلَحَ فَأَنَّهُ غَفُورٌ رَّحِيم[انعام/54]‏ هر گاه آنان كه به آيات ما مى‏‌گروند نزد تو آيند بگو: سلام بر شما باد، خدا بر خود رحمت و مهربانى را فرض نمود، كه هر كس از شما كار زشتى به نادانى كرد و بعد از آن توبه كند و اصلاح نمايد البته خدا بخشنده و مهربان است.»

در آیه‌ی دیگری، ناامید شدگان از رحمت خدا را بجز کافران نمی‌داند.[2] اما اگر کسی به خدا ایمان نداشته باشد، و یا با وجود ایمان بخدا، بر گناه و اشتباه خویش ــ که مطابق فطرت پاک اوست ــ اصرار داشته باشد؛ طبعاً این فرد مستحق عذاب است.

نکته: در این دنیا اگر کسی را تنبیه کنند تا متنبه و پاک شود و  یا کسی را تحت عمل جراحی قرار دهند تا بهبود یابد و سالم زندگی کند؛ همگان این را عذاب آن شخص نمی‌دانند بلکه عین مهربانی و عطوفت در حق او می‌دانند؛ عذابهای خدا هم همینگونه است. خدا نمی‌خواهد کسی با گناهان خود(دزدی، قتل، زنا و امثال این) جامعه را به فساد بکشاند(جامعه مانند یک بدن است و هر وقت بیمار شد باید تحت عمل جراحی قرار گیرد)  و از این رو بیشتر عذاب‌هایی که در قرآن آمده، صاحبان این گناهان را نشانه رفته است.

پی‌نوشتها
[1]. ایکس – شبهه، چرا در قرآن کریم شدت عذاب بسیار بالا و پر تکرار است
[2]. آیه 87 سوره یوسف.

امتیاز: 
No votes yet

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.

مطالب تصادفی

این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 206