إستمناء گناه بزرگی برای روزه‌دار

04:37 - 1394/03/27

چکیده: خداوند در روز قیامت با سه گروه حرف نمی زند و به آنان نظر نمی کند و آنان را از گناهان پاکیزه نمی سازد و برای آنان عذابی دردناک است ، یک از آن گروه کسانی هستند که خودارضائی می‌کنند .

روزه‌دار و استمنا

یکی از گناهان کبیره، استمناء یا همان خودارضایی است. این گناه زشت ضررهای بسیاری دارد، ضررهای روحی و جسمی. ضررهای جسمی آن بر کسی پوشیده نیست. اما جدای از بارگناه  و ضررهای جسمی آن نکته‌ای دیگری که این عمل زشت و قبیح دارد این است که: روح افراد را پلید می‌کند و با هرچیزی افکار شهوانی و جنسی سراغ شخص می‌آید. در کتاب یکی از شهدا که قبل از انقلاب نوشته بودند اعترافاتی از بعضی افراد آلوده به این گناه نوشته شده بود که بسیار ناراحت کننده بود. به عنوان مثال یکی از آن افراد گفته بود هرگاه حتی حیوانی را می‌دیدم تحریک می‌شدم و خودارضایی می‌کردم!.
براستی انسانی که قرار بوده اشرف مخلوقات باشد و امانت‌دار ودیعه الهی باشد، باید کارش بجایی برسد که تمام هدف او از دنیا شهوت و لذت جنسی باشد!. اسلام عزیز برای اینکه انسانها از بند شهوت بیرون آیند یک ماه را به عنوان باشگاه معنوی قرار داده است تا بسیاری از لذت‌های حلال هم کنار گذاشته شود تا انسان بفهمد که برای هدفی عالی خلق شده است و نه برای غوطه ور شدن در لذات مادی.
ماه مبارک رمضان فرصتی مناسب برای خودسازی و دوری از گناهانی است که شخص به آنها معتاد شده است. در این ماه شیاطین به غل و زنجیر می‌شوند و درهای رحمت الهی بیش از پیش باز می‌شود تا هر که از نفس و انانیت خود خسته شده است به آغوش رحمت واسعه الهی پناهنده شود. کسانی که آنچنان به خودارضایی گرفتار شده‌اند که فکر می‌کنند خلاصی از آن ندارند در این ماه ممتاز می‌توانند با استمداد از حضرت حق و و نورانی کردن و مصفا کردن روح خویش برای همیشه از این گناه زشت خلاص شوند.
ابو بصیر گوید از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: «خداوند در روز قیامت با سه گروه حرف نمی زند و به آنان نظر نمی کند و آنان را از گناهان پاکیزه نمی سازد و برای آنان عذابی دردناک است ، یک از آن گروه کسانی هستند که با خود نکاح کرده اند».[1] می‌دانید منظور از ازدواج با خود در این روایت چیست؟! یعنی اینکه شخص کاری با خود بکند که منی از خارج شود. زیرا بر انسان حرام است که بوسیله غیر همسر خود ارضاء شود. آری این عمل آنچنان در نزد خداوندی که رحمت او همه چیز را فرا گرفته است قبیح می‌باشد که فردای قیامت به شخص استمناء کار نظر رحمت نمی‌کند.
چند مسأله شرعی در مورد این عمل زشت بیان می‌شود:
پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟
پاسخ: بله حرام است و یکی از مبطلات روزه است .
و اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل می کند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.
و توبه و استغفار کند.

پرسش: آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگر استمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست .[2]

پی‌نوشت‌ها:
[1] وسائل ‏الشیعة ج : 20 ص : 354 حدیث 25810
[2] سوال و جواب‌ها در محضر ایت الله سیستانی

امتیاز: 
No votes yet

نظرات

تصویر صبا22
نویسنده صبا22 در

تو رو خدا شرایط ازدواج رو راحت کنید
وقتی پسرها کار ندارن دیر ازدواج میکنن
وقتی نمیتونن حقوق و شغل داشته باشن دیر ازدواج میکنن
ناچارا سن دخترها هم بالا میره
و ناچارا هر کدوم یه جوری مشغول گناه
تقصیر مسئولینه
مسئولینی که آقا زاده های خودشون رو خوب و زود سر و ساموم دادن
و حالا به ما رسیده گرونی شده

انبوه جمعیت رو داریم
بیکاری رو داریم و فساد رو

خدایا خودت یه فکری برامون کن

مسئولین که نتونستن

تصویر modather
نویسنده modather در

با عرض سلام
ان شالله که مقدمات ازدواج همه جوانها مخصوصا شما فراهم بشود.
اما در مورد نکته ای که فرمودید حتی اگر مسولین فکر نیستند باید شما خودتون با برنامه ریزی و فعالیت صحیح مقدمات ازدواجتون رو فراهم کنید و یقینا هر که تلاش بکند به فضل خدا موفق خواهد شد.

تصویر بردیا
نویسنده بردیا در

سلام اگ بعد افطار خود ارضایی کنیم حکمش چیه ، روزه اون روز باطله ، اگ از رو فشار خودارضایی کنه چی

تصویر کارشناس احکام

سلام 

اگر نعوذ بالله بعد از افطار خود ارضایی کنید روزه صحیح است و توبه کنید و باید برای نماز مغرب و عشا و همچنین قبل از اذان صبح غسل کنید.

موفق باشید.

تصویر modather
نویسنده modather در

عزیزی سوالی قرار داده بودند که به اشتبا پاک شده بود متن سوال به این قرار بود:
اگر کسی بعد از افطار کردن در ماه مبارک در شب استمنا یا همان خودارضایی کند ایا روزه آن روز او باطل است؟
جواب: نه روزه او باطل نیست ولی استمنا گناه کبیره ای است که یقینا در ماه مبارک زشتی آن بیشتر است و لازم هست که شخص توبه کند.

تصویر من یه خانمم
نویسنده من یه خانمم در

من بیست و پنج سال ازدواج کردم همسرم شدیدا سرد مجازه یعنی هیچ علاقه ای به مسایل جنسی نداره و از اول ازدواج همینطور بوده من هم برخلاف همسرم شدیدا گرم مزاج هستم و علت ازدواجم همین بود در طی این سالها من خود ارضایی کردم ولی خیانت نکردم حالا شما بگید من چه میکردم؟؟؟

تصویر modather
نویسنده modather در

با عرض سلام و دعای خیر
ضررهای خودارضایی بر هیچ کسی پوشیده نیست و جدای از بیماری های جسمی پاکی روح و روان انسان نیز از یین می رود. شما ابتدا باید به دنبال درمان سردمزاجی همسرتان می بودید و او را درمان می کردید و برفرض که درمان نمی شدند باید از او می خواستید که ارضایتان کند که کار حرامی نبود نه اینکه خودارضایی بکنید. و اگر وجود این شرایط برایتان غیرممکن بود می توانستید با کسی عقد موقت یا عقد دایم بخوانید و این مساله به هیچ وجه خیانت نبود بلکه سبب می شد رنج زندگی شما کمتر میشد و یا از بین میرفت.

تصویر ناشناس
نویسنده ناشناس در

باسلام...من نزدیک به پانزده سال هست که هفته ای یکبار خودارضایی میکنم و بسیار عذاب وجدان دارم اما نمیتوانم آنرا ترک کنم چه بسا که تلاشهایی کردم اما باز ب طرف آن برگشتم خواهشمندم مرا برای ترک این کار مضخرف راهنمایی کنید

تصویر Mg
نویسنده Mg در

سلام خسته نباشید من یک جوان 18 ساله هستم وبه خود ارضایی هم اعتیاد دارم الان هم ماه رمضان است و نمی توانم جلویش را یکی گفته بود که شب ها انجام بده و تیمم کن عیبی ندارد نمینتوان هم همیشه غسل بگیرم موقعی که کسی داخل خونس و من به دسترسی ندارم می توانم تییم کنم

 

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 338