خَيْرُ الْحُجَّةِ فِى الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَهِ

07:00 - 1393/09/30
چکیده: اگر کسی بگوید وهابیت مخالف کل اسلام است، سخن بیهوده و بدون دلیلی نگفته است؛ زیرا اينها تمام اندیشه خود را از «محمد بن عبدالوهاب» و «ابن تیمیه» گرفته‌اند؛ در حالي كه ابن تيميه شخصي است كه نه تنها از سوي علماي اهل سنّت تكفير شده، بلكه كتاب‌هاي متعدّدي در ردّ عقايد او از سوي همان علما نوشته شده است.
وهابیت

رهروان ولایت ـ در این مطلب و این مطلب  بیان کردیم که «ابن تیمیه» در آن روز فتواها و اعتقادات عجیبی را بیان کرده بود که نه تنها قبل از خود او سابقه نداشت؛ بلکه به شدّت مورد انتقاد و رد علمای معاصر وی، و علمای قرون بعدی قرار گرفت. یعنی نه تنها علمای شیعه با او به مبازره برخواستند، بلکه وی از سوی علمای اهل سنّت نیز طرد شده و مورد هجمه قرار گرقت و بسیاری از علمای فرقه‌های مختلف اهل سنّت اعم از شافعی، حنفی، حنلبی و مالکی، به اعتقادات و نظرات وی حمله کرده و او را از جامعه طرد کردند.

حتی برخی از علمای اهل سنّت معاصر وی و قرون بعدی، در ردّ نظرات او کتاب نوشتند که ما در این‌جا چند مورد از این کتاب‌ها را ذکر می‌کنیم:

الف) شخصيّت‌هاى بزرگ اهل سنّت و معاصر «ابن تيميّه»
1. «شيخ شهاب الدّين احمد بن يحيى كلابى حلبى»(متوفای 733 ه.ق) کتابی با نام «رَسَالَهٌ فِى الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَهِ فِى التَّجْسِيمِ وَ الاسْتواءِ وَ الْجَهَةِ» در رد نظرات ابن تیمیه نوشت.
2. «تقى الدين سُبْكى» (متوفی 756 ه.ق) دو كتاب به نام‌هاى «الدرَّةُ الْمضِيّةِ فِي الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيّةِ» و «شَفَاءُ السَّقَامِ فِي زِيَارَةِ خَيْرِ الْأنَامِ» در رد اعتقادات او نوشت.
3. «محمد بن ابى بكر أخنائى» (متوفاى 763 ه.ق) نیز كتابى به نام «اَلْمَقَالةُ الْمَرْضِيّةِ فِي الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَةِ» نوشت و با احاديث معتبر و ادله محكم، نظريه ابن تيميه را ردّ كرد، و ابن تيميه وقتى آن كتاب را ديد، پاسخى به نام «رد أخنائی» نوشت.
4. «شيخ بهاءالدين عبدالوهاب بن عبد الرحمن اخمينى شافعى» معروف به «مصرى» (متوفاى 763 ه.ق) کتابی با عنوان «رَسَالَهٌ فِى الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَهِ فِى مَسْألَةِ حَوَادِثِ لَا اوّلَ لَهَا» نوشت؛ اين كتاب با تحقيقات و شرح عبارات توسط «سعيد عبد الطيف» از عمان دار السراج در سال 1419ه، 1998م چاپ شده است.

ب) علمایی که بعد از ابن تیمیه آمدن و نظرات او را رد کردند
1. کتاب «دَفْعُ شُبَهِ مَنْ شَبَّهَ وَ تَمَرَّدَ» نوشته «تقى الدين ابو بكر حصنى دمشقى» (متوفاى 829 هـ.ق). اين كتاب از «مكتبه الازهريه للتراث» به صورت افست چاپ شده است، و در سال 1418 قمری با تحقيقات و فهارس به نام «دَفْعُ الشُّبَهِ عَنِ الرَّسُولِ وَ الرَّسَالَهِ» چاپ شده است.
2. «على بن محمد سمهودى شافعى مصرى» (متوفاى 911 ه.ق) شيخ الاسلام مدينه، كتاب گران‌سنگى به نام «وَفَاءُ الْوَفَاءِ بِأخْبَارِ دَارِ الْمُصْطَفِى» نوشت و مفصل درباره زيارت، شفاعت، توسل و استغاثه به حضرت رسول اكرم(صلى‌الله‌عليه‌وآله) بحث محققانه‌ای  كرد و در آن نظرات ابن تیمیه را رد کرد.
3. کتاب «فتاوى الحديثيه» نوشته «احمد شهاب الدين بن حجر هيثمى مكى» (متوفاى 974 ه.ق) که به صورت افست از استانبول چاپ شده است.(تاريخ 1414ه، 1994م).
4. «ملاعلى قارى» فقيه مشهور «حنفى» مقيم مكه (متوفی  1014 ه.ق) بر كتاب «شفاء السَّقام» شرح محققانه‌ای به نام «شَرْحُ شَفَاءِ السَّقَامِ» نوشته است.
5. کتاب «خَيْرُ الْحُجَّةِ فِى الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَهِ فِى الْعَقَايِدِ» نوشته «احمد بن حسين بن جبريل شهاب الدين شافعى».
6. کتاب «الدُّرَّةُ الْمُضِيئَةُ فِى الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيِمِيَّهِ» نوشته «محمد بن على شافعى دمشقى كمال» الدين معروف به «ابن زملكانى».
7. کتاب «اَلرَّدُّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَّهِ»  نوشته «عيسى بن مسعود منكاتى».
8. کتاب «اَلرَّدُّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَّهِ فِى الْاِعْتِقَادَاتِ» نوشته «محمد حميد الدين حنفى دمشقى فرغانى».
9. کتاب «رَدٌّ عَلَى الشَّيْخِ ابْنِ تِيمِيَّهِ» نوشته «شيخ نجم الدين بن ابى الدر البغدادى».
10. کتاب «رَسَالَهٌ فِى مَسْئَلَهِ الزِّيَارَةِ فِى الرَّدِّ بْنِ تِيمِيَّهِ» نوشته «محمد بن على مازنى».
11. کتاب «سَيْفُ الصَّقِيلِ فِى رَدِّ ابْنِ تِيمِيَّهِ وَ ابْنِ قَيِّمِ» نوشته «نفى الدين السبكى». اين كتاب هم در مصر چاپ شده است.
12. کتاب «شَرْحُ كَلَمَاتِ الصُّوفِيَّهِ أوْ الرَّدِّ عَلَى ابْنِ تِيمِيَّهِ» نوشته «محمود محمود الغراب» اين كتاب از مطبع زيد بن ثابت چاپ شده است و موضوع آن رد گفته‌هاى ابن تيمه درباره ابن عربى و صوفيه است.
13. کتاب «الْمَقَالَاتُ السُّنِّيَّةِ فِى كَشْفِ ضَلَالَاتِ ابْنِ تِيمِيَّهِ» نوشته «شيخ عبد الله بن محمد بن يوسف هروى» معروف به «حبشى مفتى هرو» (متوفاى 1328ه.ق) مفتى هرر كه از يكى از مناطق صومال آفريقه است، اين كتاب را در چهارده مقالات تحرير كرد و هر مقاله انحرافات ابن تيمه را نشان داد. اين كتاب از«دار المشاريع» بيروت چهارمين بار در سال 1419هـ، 1998م چاپ شده است.
14. کتاب «نَجْمُ الْمِهْتَرِينِ بِرَجْمِ الْمُعْتَدِينِ فِى رَدِّ ابْنِ تِيمِيَّهِ» نوشته «فخر ابن معلم قرشى».

حال با این مطالبی که بیان شد، آیا اگر کسی بگوید «وهابیت» مخالف کل اسلام است، سخن بیهوده و بدون دلیلی گفته است؟ قطعاً اينطور نيست؛ زیرا اين فرقه گمراه، تمام اندیشه خود را از «محمد بن عبدالوهاب» و «ابن تیمیه» گرفته است؛ لذا اعتقادات وهابیت نه تنها مخالف شیعه است، بلکه مخالف تمام جهان اسلام است.

 

امتیاز: 
No votes yet

نظرات

تصویر منجی مهربان

سلام تشکر از حضور . خدا رو شکر که دستشون برای همه رو شده :))

تصویر  یک بنده ی خدا

ܓ❀ با سلام و تشکر ان شاءالله برای همین هم دعا نمایید ما را , خوب اطلاع ندادید که از مطالب مفید و خوبتون مستفیض شویم بزرگوار ܓ❀ فرا رسیدن ربيع الاول، ماه شادی اهل بیت علیهم السلام و پیشاپیش ولادت با سعادت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر شما هم مبارک باد و عزاداریهای شما هم مقبول حضرت حق ܓ❀ تشکر از مطالب خوب و مفیدی که ارائه می فرمایید هر سه ی این پستها رو مطالعه کردم خدا به شما جزای خیر دهد مطالب مفیدی بودن . لعن الله علی قوم الظالمین و لعن الله علی وهابیون فی کل الارض . خدا نسلشون رو منقرض کنه و محو و نابودشون کنه و هیچ آثاری ازشون باقی نمونه . الهی آمین یا رب العالمین ܓ❀ التماس دعای خیر یا حق ܓ❀

تصویر نگین شهدای قائم شهر

ای آشنای درد ما ، مهدی بیا مهدی بیا
ای یاور درمانده ها ، مهدی بیا مهدی بیا
فرمانده و رهبر تویی ، آقا توئی سرور توئی
ای وارث آل نبی، مهدی بیا مهدی بیا
بینم اگر رخسار تو ،بوسه زنم بر پای تو
بر چهره زیبای تو ،مهدی بیا مهدی بیا
مهدی تو هستی در دلم ، نور امیدی سرورم
عنوان کنم راز دلم ، مهدی بیا مهدی بیا
سلطان قلب ما توئی ،درمانده ایم مولا توئی
درمان درد ما توئی ،مهدی بیا مهدی بیا
شمعها همه افروخته ، پروانگانش سوخته
چشمها به راهت دوخته ،مهدی بیا مهدی بیا
ما جملگی لب تشنه ایم ، بی تاب و هم سرگشته ایم
ساقی به تو دل بسته ایم ،مهدی بیا مهدی بیا
اصغر ندیده روی تو ، عاشق شده بر خوی تو
قربان تار موی تو ، مهدی بیا مهدی بیا علی اصغر قهرمانی

تصویر نگین شهدای قائم شهر

ای آشنای درد ما ، مهدی بیا مهدی بیا
ای یاور درمانده ها ، مهدی بیا مهدی بیا
فرمانده و رهبر تویی ، آقا توئی سرور توئی
ای وارث آل نبی، مهدی بیا مهدی بیا
بینم اگر رخسار تو ،بوسه زنم بر پای تو
بر چهره زیبای تو ،مهدی بیا مهدی بیا
مهدی تو هستی در دلم ، نور امیدی سرورم
عنوان کنم راز دلم ، مهدی بیا مهدی بیا
سلطان قلب ما توئی ،درمانده ایم مولا توئی
درمان درد ما توئی ،مهدی بیا مهدی بیا
شمعها همه افروخته ، پروانگانش سوخته
چشمها به راهت دوخته ،مهدی بیا مهدی بیا
ما جملگی لب تشنه ایم ، بی تاب و هم سرگشته ایم
ساقی به تو دل بسته ایم ،مهدی بیا مهدی بیا
اصغر ندیده روی تو ، عاشق شده بر خوی تو
قربان تار موی تو ، مهدی بیا مهدی بیا علی اصغر قهرمانی

تصویر لبیک
نویسنده لبیک در

خدا ریشه وهابیت رو بکنه ان شاءاللّه

تصویر محمدرضا شیخی

سلام علیکم.تحقیق بسیار جامع و خوبی بود

اول از همه باید بگویم با یک جمله ابن تیمیه ملعون شیخ الکفار کافر محض است.چرا که آن شقی با عصایش که ان شاءالله هیزم جهنمش خواهد شد
بر قبر رسول مکرم خدا(ص) میکوبد و میگوید این عصای من از محمد(ص) کار آمد تر است چرا که من میتوانم بر عصایم تکیه کنم و آن به کار می آید اما (نأعوذبالله) از محمد (ص) کاری بر نمی آید و این بر خلاف آیه و لاتحسبن الذین...است یعنی ابن تیمیه منکر آیه قرآن نیز بوده

و نیز وهابیت ملعون که بنابر بهانه ی واهی شرک بودن توسل خون شیعیان و اهل سنت را میریزد خودش به شیاطین متوسل می شود برای دستیابی به اهداف نامشروع خود

در کتب اهل سنت مدرکهای خوبی از توسل علمای اهل سنت به یکدیگر بعد از مرگ یکی از آنها و حتی توسل به ائمه اهل بیت(ع) دیده می شود

و نیز در وحشی گری وهابیت همین بس که به جای گفتگو و منطق دست به قتل و تجاوز و غارت میزنند و این ها را از اسلاف وحشی شان به ارث برده اند

تصویر ღ☆*زنگ انشا*☆ღ

سلام بزر
گوار ممنونم از لطفتون شرمنده کوتاهی شده

مطالب شما همیشه خوب و در خور تامله ،استفاده کردم

سربلند و شادکام باشید

تصویر ღ☆*زنگ انشا*☆ღ
نویسنده ღ☆*زنگ انشا*☆ღ در

خدایا...
تو را سپاس از برای این روزِ زندگی...
از برای چشم ها که آسمان را می بینند...
گوش ها که نغمه های پرندگان را میشنوند...
پاها که میان درختان گام بر میدارند...
دست ها که گل ها را برای بوییدن از زمین می چینند...
به خاطر تنفس عطر شیرین طبیعت...
به خاطر ذهن که بیندیشد و این جادوی معجزات هر روزه را سپاس گوید....
به خاطر روح که در شادی غرق می شود...
در حضور مقتدرت...
در همه جا...

تصویر ღ☆*زنگ انشا*☆ღ

محمد صلی الله علیه و آله می آید؛ با بشارت آفتاب و سخاوت مهر
می آید، تا سرشارمان کند از آیه های آبی آسمان
و ما حضور متبرکش را در کوچه های آینه بندان، مکرر می کنیم.

میلاد آینه مهربانی ها، خاتم پیامبران، رحمت زمین
و آسمان، بر پیروان یکتاپرستش مبارک باد!

zangensha.ir

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز:
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.
این سایت با نظارت اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه فعالیت نموده و تمامی حقوق متعلق به این اداره می باشد.
Online: 332